Asset Publisher Asset Publisher

Festiwal Kultury Łowieckiej w Bytnicy

W sobotnie popołudnie,13 sierpnia 2011 roku, w miejscowości Bytnica (powiat Krosno Odrzańskie, woj.lubuskie) odbył się czwarty już z kolei Festiwal Kultury Łowieckiej. Impreza zgromadziła ponad tysiąc uczestników! Dla Gminy Bytnica, którą zamieszkuje zaledwie 2,7 tys. osób był to swoisty „najazd”. Tutaj, gdzie lasy pokrywają 76.6% powierzchni gminy jest królestwo lasów i zwierzyny leśnej. Dlatego właśnie tu promuje się kulturę łowiecką. Festiwal jest realizowany przez Gminę Bytnica w partnerstwie z Nadleśnictwem Bytnica oraz stowarzyszeniem łowieckim z Niemiec Jagdverband Spree-Neiβe/Cottbus e.V.

W sobotnie popołudnie,13 sierpnia 2011 roku, w miejscowości Bytnica (powiat Krosno Odrzańskie, woj.lubuskie) odbył się czwarty już z kolei Festiwal Kultury Łowieckiej. Impreza zgromadziła ponad tysiąc uczestników!

Dla Gminy Bytnica, którą zamieszkuje zaledwie 2,7 tys. osób był to swoisty „najazd". Tutaj, gdzie lasy pokrywają 76.6% powierzchni gminy jest królestwo lasów i zwierzyny leśnej. Dlatego właśnie tu promuje się kulturę łowiecką.

 

Festiwal jest realizowany przez Gminę Bytnica w partnerstwie z Nadleśnictwem Bytnica oraz stowarzyszeniem łowieckim z Niemiec Jagdverband Spree-Neiβe/Cottbus e.V.

 

 

 

Od dwóch lat Festiwal zyskał szerszy bo międzynarodowy wymiar.

Dzięki dofinansowaniu ze środków UE  z Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska-Niemcy (Brandenburgia) oraz dzięki uczestnictwu muzyków myśliwskich z Niemiec (Brandenburgia). Ta jednodniowa impreza promuje łowiectwo, integruje mieszkańców regionu oraz środowiska przyrodnicze z Polski i Niemiec. 

Spośród wielu atrakcji przygotowanych przez organizatorów była wystawa trofeów myśliwskich, wernisaż malarstwa łowieckiego Anny Rotman – Król, konkursy dla dzieci z wiedzy o myślistwie, konkursy gwary łowieckiej, stoiska myśliwskie i występy zespołów muzyki myśliwskiej.

 

Ogromnym zainteresowaniem cieszyło się stoisko Nadleśnictwa Bytnica, które jest szczególnie predysponowane do działań promujących łowiectwo. Na łąkach użytkowanych łowiecko przez Nadleśnictwo Bytnica, zwanych "Łąkami Dobrosułowskimi" co roku od września rozgrywa się największe w Europie rykowisko, gdzie króluje jeleń szlachetny.

 

Pokaz ptaków drapieżnych wzbudził dużo emocji. Sokolnik Marcin Wrzesiński przybył ze swoimi sokołami aby zaprezentować te na co dzień mało znane ptaki. Kontakt z sokołami nie ograniczał się do obserwacji. Każdy mógł je dokładnie obejrzeć, niemal spojrzeć w oczy.

Dodatkowo każdy odwiedzający miał okazję zobaczyć pokazy lotów jastrzębi i sokołów, a także dowiedzieć się czegoś więcej o anatomii i fizjologii ptaków, ich zwyczajach czy sztuce układania – sokolnictwie. Pokaz prezentował sposób żerowania ptaków i ich przystosowanie do naturalnego środowiska – niektóre wyróżnia szybkość, inne zwinność.

Większość z uczestników Festiwalu po raz pierwszy miała okazję podziwiać te piękne, inteligentne ptaki w akcji.

Występy zespołów muzyki myśliwskiej zwieńczył wspólny występ zespołów myśliwskich z Polski i Niemiec pod batutą Macieja Strawy Przewodniczącego Klubu Sygnalistów Myśliwskich Polskiego Związku Łowieckiego.

 

Pokazy wabienia zwierzyny łownej prezentowane w arcyciekawy sposób przez Andrzeja Misiaka (vice-mistrz Europy) przyciągnęły uwagę publiczności. Głosy lisa, dzika a szczególnie typowe głosy jeleni: młodego byka szukającego łani, starego byka szukającego łani, byka stadnego, zew (tzw. gon) oraz ględzenie łani wzbudziły żywe reakcje słuchaczy.

Degustacja potraw myśliwskich była prawdziwym hitem tej imprezy. Każdy - za darmo - mógł spróbować pieczonego dzika i różnorodnych wyrobów z dziczyzny o najwyższej jakości.  

 

Niektórzy po raz pierwszy w życiu mieli okazję spróbować potraw przygotowanych z dziczyzny. Kolejka do tych przysmaków nie malała!                                               

Impreza odbyła się pod patronatem Marszałka woj.lubuskiego i Dyrektora RDLP w Zielonej Górze.