Asset Publisher Asset Publisher

Karp z lasu!

Ośrodek Transportu Leśnego w Świebodzinie jako jedyny hodowca karpia w Polsce z Certyfikatem bezpieczeństwa żywności GLOBAL GAP, prowadzi tradycyjnie przedświąteczną sprzedaż karpia. Karp z lasu ma na tyle ugruntowana markę, że po świeżą smaczną rybę ustawiają się kolejki. Warto jednak pamiętać, że ryby hodowane w takich śródleśnych stawach żyją w znacznie czystszej wodzie niż ich pobratymcy z typowych gospodarstw hodowlanych. Większa powierzchnia stawów i wysoka jakość wody wpływa nie tylko na dobrą kondycję zwierząt ale też na wysoką jakość ich mięsa. Jeżeli już jemy ryby, być może warto przy ich wyborze kierować się także dobrostanem zwierząt w hodowli. A ryby z takich śródleśnych stawów z pewnością mają się lepiej niż ich masowo hodowani kuzyni.

 

Ośrodek Transportu Leśnego w Świebodzinie od 1 kwietnia 2009r. zajmuje się produkcją rybacką na bazie zlikwidowanego Gospodarstwa Rybackiego Lasów Państwowych w Żarach. Nasze stawy należą do największych w kraju kompleksów śródleśnych stawów hodowlanych. Powierzchnia tych kilkuset akwenów to ponad 1500 hektarów. Prowadzi się tutaj ekstensywną i tradycyjną hodowlę ryb karmionych tylko naturalnymi paszami takimi jak m.in. jęczmień, pszenica czy łubin. Dorosły karp ma do swej dyspozycji aż 15-20 m2 powierzchni stawów. Tak produkowane karpie charakteryzują się zdrowym i smacznym mięsem. Po odłowieniu przez 21 dni ryby znajdują się w specjalnych zbiornikach, gdzie przechodzą swoiste oczyszczanie ze stawowego posmaku. Tak oczyszczone ryby są naprawdę smaczne.
Warto jednak pamiętać, że ryby hodowane w takich śródleśnych stawach żyją w znacznie czystszej wodzie niż ich pobratymcy z typowych gospodarstw hodowlanych. Większa powierzchnia stawów i wysoka jakość wody wpływa nie tylko na dobrą kondycję zwierząt ale też na wysoką jakość ich mięsa. Jeżeli już jemy ryby, być może warto przy ich wyborze kierować się także dobrostanem zwierząt w hodowli. A ryby z takich śródleśnych stawów z pewnością mają się lepiej niż ich masowo hodowani kuzyni.
Tereny hodowli tworzą cenny przyrodniczo ekosystem, poprawiający bilans wodny, służący ochronie różnorodności biologicznej.
Ośrodek Transportu Leśnego w Świebodzinie jako jedyny hodowca karpia w Polsce z Certyfikatem bezpieczeństwa żywności GLOBAL GAP, prowadzi sprzedaż karpia w nstp. punktach:
      - w sklepach Intermarche w Zielonej Górze, Nowej Soli i Sulechowie,
      - w Tesco w Żarach,
oraz w punktach sprzedaży:
      - Zielona Góra, os Łużyckie, pasaż Mrowisko i na Placu Bohaterów Westerplatte,
      - Żagań, Targowisko przy ul. Sportowej,
      - w Szprotawie przy ratuszu,
      - w Bolesławcu na targowiskach przy ul. Jeleniogórskiej i Wesołej
      - w Nowej Soli na ul. Konstytucji 3 Maja
a także przed siedzibą OTL Świebodzin, ul. Poznańska.
Szczegóły oraz zamówienia pod nr tel. 662 52 45 35
 

tekst i fot. Anna Niemiec