Międzynarodowy Dzień Lasów

Gdzie jest najwięcej lasów w Polsce? W województwie lubuskim! Prawie połowa naszej zielonej krainy to lasy.

Międzynarodowy Dzień Lasów, obchodzony 21 marca, jest okazją, aby uświadomić ludziom, jak duże znaczenie mają drzewa w miastach i lasy wokół terenów zurbanizowanych.

Coraz więcej ludzi żyje w miastach. Szacuje się, że w 2050 r. na terenach zurbanizowanych będzie mieszkało ok. 6 mld ludzi, czyli 70 % globalnej populacji.

 

Lasy wokół miast sprawiają, że są w nich lepsze warunki życia.

 

Dlaczego lasy wokół miast, parki i zadrzewienia mają tak duże znaczenie?

Lasy i drzewa magazynują węgiel, pomagając tym samym łagodzić skutki zmian klimatu na terenach zurbanizowanych i wokół nich.

Obecność drzew wpływa pozytywnie również lokalny klimat, co pomaga zaoszczędzić od 20 do 50 % energii potrzebnej do ogrzewania.

Strategiczne rozmieszczenie drzew, na terenach zurbanizowanych, może obniżyć temperaturę powietrza o 8 °C redukując o 30 % zapotrzebowanie na klimatyzację.

Drzewa na terenach zurbanizowanych są doskonałymi filtrami powietrza, usuwającymi szkodliwe zanieczyszczenia i drobnocząsteczkowy pył.

Drzewa redukują hałas, ponieważ stanowią naturalną osłonę przed szumem z pobliskich dróg i terenów przemysłowych.

Dobrze zarządzane lasy oraz tereny zielone w miastach i wokół nich zapewniają środowisko do życia, pokarm i schronienie dla wielu gatunków roślin i zwierząt, wpływając  pozytywnie na różnorodność biologiczną.

Lasy i miejskie tereny zielone zachęcają do aktywnego i zdrowego trybu życia, zapobiegają chorobom oraz służą jako miejsce rekreacji.

Lasy na terenach zurbanizowanych i wokół nich pomagają filtrować wodę, tym samym wpływają  jakość wody pitnej. Lasy chronią również zlewiska i zapobiegają powodziom, ponieważ magazynują wodę zarówno w biomasie, jak i glebie.

Autor: Ilona Mrowińska- liderka edukacji leśnej z Ośrodka Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Jeziorach Wysokich

 

 

 

Zachęcamy do odwiedzenia naszego kanału na YT "Piękne Lasy Zielonogórskie"