Nadleśniczy Daniel Bełzecki nie żyje

Ze smutkiem informujemy, że w dniu 12 stycznia 2021 r. zmarł Daniel Bełzecki, emerytowany nadleśniczy Nadleśnictwa Krzystkowice.

Staż oraz swoją pierwsza pracę w PGL LP rozpoczął  w Nadleśnictwie Pszczew  w roku 1961, gdzie pracował przez 10 lat. Następnie od 1971 roku pracował w Nadleśnictwie Nowa Wieś, obecnie obręb Nowa Wieś stanowi część Nadleśnictwa Krzystkowice.

Po reorganizacji w 1972 roku Daniel Bełzecki zostaje Nadleśniczym Nadleśnictwa Krzystkowice – na którym to stanowisku pracuje do 2007 roku - do czasu przejścia na emeryturę. Należał do nadleśniczych z najdłuższym stażem pracy na tym stanowisku.

Daniel Bełzecki służył swoją wiedzą i zaangażowaniem za co wielokrotnie był odznaczany. Otrzymał Srebrny Krzyż Zasługi, Złoty Krzyż Zasługi. Został wyróżniony za Zasługi
w Rozwoju Województwa Zielonogórskiego, Zasłużony Dla Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego, Zasłużony dla leśnictwa zielonogórskiego, odznaczony Srebrną Odznaką „Za Zasługi dla Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej”.

Przez 36 lat swojej pracy w Nadleśnictwie Krzystkowice pozostawił wielki dorobek podejmowanych działań w postaci ponad 32 tysięcy hektarów zdrowych, wypielęgnowanych drzewostanów. Dzięki ogromnym staraniom oraz ciężkiej pracy Pana Nadleśniczego, swoją charyzmą i motywowaniem pracowników,  udało się stworzyć nowoczesne gospodarstwo szkółkarskie, składające się z 2 szkółek zespolonych w Guzowie i Tucholi. W latach 70-tych utworzył na terenie nadleśnictwa Ośrodek Hodowli Zwierzyny, którego łączna powierzchnia wyniosła 24 tys. ha. Łowiectwo to była Jego wielka pasja. Na terenie OHZ realizowano różne przedsięwzięcia i programy m.in.  program restytucja zająca szaraka, w którą był szczególnie zaangażowany.

Nadleśniczy zbudował doskonały system zabezpieczenia pożarowego drzewostanów, który pozwalał skutecznie ograniczyć to niebezpieczeństwo. W Nadleśnictwie Krzystkowice notowano niewielkie pożary lasu, pomimo bardzo suchych siedlisk.

Był prekursorem gospodarstwa nasienno-selekcyjnego składającego się z 4 plantacji
i plantacyjnych upraw nasiennych. Na szczególne wyróżnienie zasługuje Plantacja Dębu Bezszypułkowego, z której zbiory żołędzi należą do najlepszych w kraju.

Trzecią pasją Nadleśniczego poza hodowlą lasu, gospodarką łowiecką było pszczelarstwo. Pieczołowicie do ostatnich swoich dni pielęgnował swoje pszczele rodziny. W związku z tym, takie gatunki drzew jak lipa czy robinia akacjowa były przez Niego szczególnie wspierane.

Był leśnikiem z powołania i zamiłowania, z ogromnym poczuciem obowiązku wobec siebie samego, przełożonych oraz podległych sobie pracowników. Żył dla lasu oraz przyrody, dla której poświęcał swoją pracę i nie liczył upływającego czasu. Na zawsze pozostanie
w naszej pamięci.

Spoczywaj w pokoju! Niech Ci Knieja wiecznie szumi.

Przyjmując z żalem informację o śmierci Nadleśniczego Daniela Bełzeckiego, składamy kondolencje dla rodziny i bliskich, łącząc się w tych trudnych chwilach w modlitwie.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się 14 stycznia 2021 r. w Nowogrodzie Bobrzańskim o godz. 15.00 na Cmentarzu przy ul. Piaskowej (link).

 

Fot. Grzegorz Patek (Nadleśnictwo Krzystkowice)