Nowe technologie w leśnictwie

Zapraszamy do wysłuchania audycji Między Nami Zwierzętami o wykorzystywaniu nowoczesnych technologii w leśnictwie.

Czy wiecie co to są bezzałogowe statki latające, ortofotomapy, oraz jak funkcjonuje i do czego odnosi się GPS w środku lasu?

Tematem kolejnej audycji będą multimedia i nowoczesna technologia używana w leśnictwie. Pan Bartłomiej Magdziarz specjalista od map numerycznych z Nadleśnictwa Zielona Góra opowie nam czym posługiwał się leśnik - naście lat temu i jak bardzo zmieniła się jego praca na przestrzeni ostatnich lat.

Pani Małgorzata Nabel-Dybaś podpyta o leśny monitoring. Kamery funkcjonują w środowisku leśnym już od kilku lat.  Przyzwyczajamy się do wszechobecności kamer w mieście, na ulicach, ale te w lesie wciąż budzą zainteresowanie. No bo jak to, nowoczesna technologia w środku natury?

Ostatnie dziesięciolecia pokazały, że te tradycyjne metody inwentaryzacji i urządzania lasu opierające się w dużej mierze na interpretacji pomiaru nie były do końca skuteczne. Interpretator musiał na podstawie obserwacji stereoskopowej pary zdjęć lotniczych lub naziemnych dokonać m.in. fotointerpretacji, ale często był problem z ustaleniem np. wysokości drzew. Dziś w pracach urządzeniowych powszechnie wykorzystuje się zdjęcia lotnicze czy zobrazowania satelitarne nie tylko, jako materiał analogowy, ale także, jako podkład mapy numerycznej umieszczonej na przenośnym komputerze typu palmtop, czy tablet, używanych w pracach terenowych. Niezastąpiony staje się GPS czy też laserowy lub ultradźwiękowy dalmierz i wysokościomierz.  Nowoczesny leśnik dzięki dostępnym dziś narzędziom i technologicznym materiałom jest w stanie wykonać tę samą pracę w dużo krótszym czasie, a przede wszystkim dowiedzieć się dużo więcej o środowisku, którym gospodaruje. Wszystko to przekłada się w pozytywny sposób na prowadzenie trwale zrównoważonej gospodarki leśnej i realizowanie postawionych Lasom Państwowym celów.

Zapraszamy do wysłuchania audycji TUTAJ!