"Śnieżycowy" LKP!

Pierwszy zwiastun wiosny w LKP Bory Lubuskie - śnieżyca wiosenna - już kwitnie.

Obszar Natura 2000 "Lubski Łęg Śnieżycowy" to niezwykle ciekawy przyrodniczo, zwarty kompleks lasu usytuowany nad rzeką Lubszą, przylegający do miasta Lubsko. Jest to nietypowe dla ziem zachodnich miejsce. Aż 95% obszaru to lasy liściaste: łęgi i grądy. Na prawie 65 hektarach wiosną, zakwita tutaj śnieżyca wiosenna  (Leucoium vernum) - jedna z najwcześniej kwitnących roślin.

W stanie dzikim rośnie w środkowej i południowej Europie (poza obszarem śródziemnomorskim). W Polsce można ją spotkać w Sudetach i Karpatach Wschodnich, na Nizinie Śląskiej,  i w południowej Wielkopolsce.

Śnieżyca może się rozmnażać wegetatywnie, poprzez wytwarzanie cebulek potomnych z cebuli macierzystej, a także poprzez nasiona, które dzięki pomocy mrówek, roznoszone mogą być na znaczne odległości.

Śnieżyca wiosenna w latach 1946–2014 podlegała ochronie ścisłej. Od roku 2014 znajduje się pod ochroną częściową. Głównym zagrożeniem dla tej rośliny  jest jej masowe zrywanie w okresie kwitnienia.

Śnieżyca wiosenna należy do roślin trujących. Pomimo trujących właściwości jest ona przysmakiem dla jeleni i saren.

Miejsce występowania śnieżycy- chronione jako obszar Natura 2000 -  jest jednym z 6 obszarów Dyrektywy Siedliskowej utworzonych na terenie Nadleśnictwa Lubsko ( LKP Bory Lubuskie). 

Tekst na podstawie artykułu Ilony Mrowińskiej (Nadleśnictwo Lubsko).

Fot. Paweł Mrowiński