Asset Publisher Asset Publisher

Świąteczne drzewko – naturalnie!

Zapach świeżej choinki przywiezionej prosto z lasu i wspólne jej dekorowanie należą do tych niezapomnianych wrażeń, które wspomina się przez długi czas.

Ten symbol świąt po raz pierwszy pojawił się w polskich domach na początku XIX w., najpierw jako wiszący u sufitu wierzchołek świerkowy lub jodłowy, następnie już w formie drzewka stojącego w specjalnych stojakach. Żywe drzewko niegdyś przyozdabiane było ręcznie robionymi ozdobami ze słomy i papieru. Wieszano na nim również słodkie przysmaki i owoce. Przez lata moda na przybranie choinki i wybór gatunku drzewka zmieniały się. Obecnie zaobserwować możemy powrót do naturalnych i ręcznie wykonanych ozdób.

Choinka jest elementem tradycji bożonarodzeniowej, bez którego trudno byłoby dziś sobie wyobrazić ten świąteczny czas. Jednak choinka to nie zawsze świerk. Coraz częściej w naszych domach pojawiają się inne gatunki drzew iglastych, np. daglezje czy jodły - bardziej trwałe od świerka pospolitego. Znakomitą i niezastąpioną cechą świerka jest jego specyficzna, żywiczna woń. Żywe drzewko wniesione do ciepłego pomieszczenia uwalnia swoiste olejki eteryczne, które doskonale wpływają na dobre samopoczucie i roztaczają w domu atmosferę świąt. Niezbyt często honory świątecznego drzewka pełni sosna zwyczajna – królowa lubuskich lasów.  

My, leśnicy, życzylibyśmy sobie oczywiście, aby wszyscy wybierali naturalne drzewko świąteczne, zamiast tańszej – sztucznej – alternatywy. Pamiętajmy bowiem, że pozyskiwanie choinek nie wiąże się z niszczeniem lasu. Drzewka pochodzą ze specjalnych plantacji - coraz częściej prywatnych - lub z tzw. cięć pielęgnacyjnych w lasach. Jeżeli zależy nam, by cięte drzewko świąteczne dłużej trzymało igły i zapach w domu, należy je często podlewać lub umieścić na stałe w zbiorniczku z wodą. Najlepiej również zrobimy stawiając choinkę z dala od źródeł bezpośredniego ciepła.   

Korzystając z okazji, w imieniu leśników zielonogórskich, chciałbym złożyć Państwu serdeczne życzenia zdrowych i wesołych Świąt Bożego Narodzenia. Niech będzie to czas refleksji, wypełniony radością i spokojem, a spotkanie z narodzonym w Betlejem Jezusem nich da siłę i nadzieję na nadchodzący Nowy Rok. 

 

Darz Bór!

Leszek Banach

Dyrektor RDLP w Zielonej Górze

 

Wszystkich zainteresowanych zakupem choinki od leśników kierujemy do wybranych nadleśnictw: 

Krzystkowice,

Sulechów,

Sława Śląska,

Świebodzin,

Torzym,

Wolsztyn,

Wymiarki,

Babimost,

Bytnica.