Wydawca treści Wydawca treści

Miejsca i obiekty

W obszarze zarządzanym przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Zielonej Górze przygotowanych zostało wiele atrakcji zarówno dla osób chcących odbyć kilkugodzinną wycieczkę, urządzić piknik czy spędzić kilka dni na biwaku nad jeziorem.

Na turystów czekają szlaki piesze, rowerowe i ścieżki konne oraz miejsca odpoczynku - wiaty turystyczne, stoły i ławy. Wyznaczone są specjalne miejsca, w których można rozpalić ognisko. Są one zabezpieczone w sposób uniemożliwiający powstanie pożaru. Należy jednak pamiętać, że zielonogórskie lasy należą do najbardziej zagrożonych pożarami w Polsce. Dlatego poza wyznaczonymi miejscami oraz w odległości mniejszej niż 100 m od lasu nie wolno posługiwać się otwartym ogniem.

Dla miłośników pięknych widoków leśnicy przygotowali wieże i platformy widokowe, a planowane są już kolejne obiekty. Najwyższa, 40-metrowa wieża, znajduje się w Ośrodku Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Jeziorach Wysokich w nadleśnictwie Lubsko.
www.facebook.com/oepl.jeziory.wysokie
 

fot. Jerzy Malicki


Natomiast niezwykły krajobraz różnokolorowych jeziorek na terenie pierwszego w Polsce geoparku światowego Łuk Mużakowa można podziwiać z platform widokowych (przystosowanych dla niepełnosprawnych) rozmieszczonych wzdłuż geościeżki „Dawna Kopalnia Babina" w Nadleśnictwie Lipinki (www.geosciezkababina.pl). Część z wież to obiekty zabytkowe, jak chociażby przedwojenna murowana wieża na Górze Wilkanowskiej znajdującej się na zachód od Zielonej Góry. Udostępnione są również niektóre wieże przeciwpożarowe. Przy lesistości województwa wynoszącej blisko 50% można samemu sprawdzić jak olbrzymie jest lubuskie „zielone morze".

W pobliżu Łagowa, w rezerwacie „Pawski Ług" znajduje się drewniany pomost umożliwiający dotarcie do niedostępnych fragmentów grząskiego torfowiska. Większość osób nigdy nie miała okazji dotrzeć do serca tego mokradła.

Prowadzące przez tutejsze lasy ścieżki i szlaki turystyczne o łącznej długości 2350 km zachęcają do bezpiecznego uprawiania różnych sportów: jazdy rowerem, pływania kajakiem, jazdy konnej, biegów czy marszu z kijkami (nordic walking).
 

fot. Jerzy Malicki


Coraz liczniejszą grupę stanowią rowerzyści. Z myślą o nich opracowano sieć szlaków rowerowych, aktualnie o długości 740 km. Jednak z każdym rokiem jest ich w Lasach Państwowych coraz więcej. Rowerzyści korzystają również chętnie z nowych dróg o nawierzchni szutrowej, które idealnie nadają się na dłuższe wyprawy.

Ci, którzy jeżdżą konno, też znajdą coś dla siebie. Długość wszystkich 34 szlaków konnych wynosi 410 km. Ale warto przypomnieć, że w lesie konno można poruszać się tylko wyznaczonymi szlakami.

fot. Jerzy Malicki

Dla osób chcących się dowiedzieć czegoś więcej o lesie czeka 40 ścieżek edukacyjnych, przygotowanych przez leśników. Ich o łączna długość wynosi 184 km Zaprowadzą nas one w najbardziej urokliwe zakamarki lasów, pozwolą podczas spaceru poznać ciekawostki historyczne i przyrodnicze oraz specyfikę pracy leśników.

Wypoczynek w lesie to przede wszystkim kontakt z dziką przyrodą, stąd poruszanie się po lesie dozwolone jest tylko pieszo lub rowerem, natomiast przejazd przez las samochodów i innych pojazdów silnikowych, możliwy jest wyłącznie po drogach publicznych lub po drogach leśnych oznaczonych drogowskazem kierującym do miejscowości.
 

fot. Janusz Janecki


Wiadomo, że w dzisiejszych czasach samochód to podstawowy środek transportu, dlatego na zmotoryzowanych turystów czekają parkingi leśne, zlokalizowane na obrzeżach kompleksów leśnych lub przy najciekawszych turystycznie miejscach. W tym roku powstało już blisko 30 nowych miejsc postoju pojazdów, zbudowanych z bardzo trwałego drewna robinii akacjowych, a planowane są kolejne nowe miejsca. Można tu zostawić pojazd i udać się w dalszą wędrówkę pieszo lub rowerem. W ramach programu „Aktywne udostępnianie lasu" zielonogórskie nadleśnictwa zaplanowały w następnym roku budowę 48 nowych miejsc postoju pojazdów.


Na potrzeby turystów Lasy Państwowe przygotowały również swoją bazę noclegową. W Polsce czeka 4,5 tys. miejsc w ośrodkach wypoczynkowo-szkoleniowych, pokojach gościnnych i kwaterach myśliwskich. Szczegółowe informacje na temat bazy turystycznej przygotowanej przez Lasy Państwowe można znaleźć w Leśnym Przewodniku Turystycznym dostępnym poprzez stronę: www.czaswlas.pl.
 

fot. Jerzy Malicki
 

Więcej informacji można znaleźć w: Leśnym przewodniku turystycznym.

Odwiedzając las należy pamiętać, że jesteśmy tu z wizytą u jego dzikich mieszkańców.

Średnia (0 Głosy)