Wydawca treści Wydawca treści

Ośrodek Edukacji Przyrodniczo-Leśnej

Ośrodek Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Jeziorach Wysokich funkcjonuje w strukturze Nadleśnictwa Lubsko – LKP Bory Lubuskie.

Ośrodek Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Jeziorach Wysokich funkcjonuje w strukturze Nadleśnictwa Lubsko – LKP Bory Lubuskie. To doskonałe miejsce na szkolną wycieczkę dydaktyczną oraz atrakcyjny teren dla turystów i miłośników  przyrody.  W drewnianej leśniczówce z 1926 roku znajduje się biuro oraz pięć sal wystawowych: hodowli lasu, ochrony lasu, ochrony przyrody, użytkowania lasu i kulturotwórczej roli lasu, w których znajduje się ekspozycja przedstawiająca przyrodę zielonogórskich lasów oraz zagadnienia związane z gospodarką leśną opartą na idei zrównoważonego rozwoju. Nie brakuje także ciekawostek przyrodniczych – zobaczyć można np. kolekcję szyszek drzew z różnych stron świata.

Jesienny widok z wieży na teren ośrodka, fot. Paweł Mrowiński

Na terenie ośrodka został zbudowany od podstaw ogród dendrologiczny (ok. 2 ha), którego głównym założeniem jest zgromadzenie jak największej liczby różnych gatunków sosen.

Od 2009 r. na terenie ośrodka prowadzony jest projekt „Aleja potomków najsłynniejszych dębów Polski i Europy". Pierwsze 4. dęby zostały uroczyście posadzone podczas konferencji z okazji XV-lecia funkcjonowania w Lasach Państwowych Leśnych Kompleksów Promocyjnych, która odbyła się w dniach 25-26 czerwca 2009 r. Obecnie w alei rosną potomkowie: najstarszego w Polsce – Chrobrego, najgrubszego w Polsce – Napoleona, najsłynniejszego w Polsce – Bartka, potomek rogalińskiego Lecha oraz odmiana Mespilifolia Quercus robur (o liściach laurowych) nazwanego dębem mużakowskim oraz potomek Starego Dębu (Alte Eiche)  – pomnika przyrody z Hesii. W 2015 r. aleja uzyskała piękną oprawę w postaci drewnianej rzeźby-pomnika

W osobnym budynku znajduje się sala konferencyjna (na ok. 60 - 70 osób), która jest wyposażona w nowoczesny sprzęt multimedialny, internet, biblioteczkę, leśną filmotekę i  pomoce dydaktyczne: przewodniki, albumy, atlasy, klucze do oznaczania roślin, plansze poglądowe, zestawy foliogramów, gry dydaktyczne, lornetki, lupy i in.

Bezpośrednio przy ośrodku znajduje się leśna ścieżka dydaktyczna „Na Wąwozach"

Ścieżka prezentuje:
1) tematykę przyrodniczą dotyczącą ekosystemu lasu i ekosystemu jeziora,

2) zagadnienia dotyczące działań leśników zmierzających do zachowania i ochrony zasobów leśnych, w tym tematyki przeciwpożarowej. Służy temu  murowana wieża przeciwpożarowo-widokowa o wysokości 41 m, zbudowana na wzór latarni morskiej.

Przy wieży – w 2006 roku – został posadzony Dąb Jana Pawła II.

 

Ośrodek Edukacji Przyrodniczo-Leśnej jest czynny:

  • poniedziałek - nieczynne
  • wtorek: 9.00 - 17.00
  • środa - piątek: 8.00 - 17.00
  • sobota: 9.00 - 17.00
  • niedziela - nieczynne

Wieża przeciwpożarowo-widokowo (taras widokowy) będzie udostępniania w dniach i godzina pracy ośodka, a także dodatkowo w niedziele od 1 kwietnia do 31 października (godziny otwarcia w niedzielę zostaną podane w terminie póżniejszym).

 

Dane kontaktowe

Ośrodek Edukacji Przyrodniczo-Leśnej
Jeziory Wysokie 22
68-343 Brody, woj. lubuskie

Pweł Mrowiński
tel.: + 48 607 133 384

pawel.mrowinski@zielonagora.lasy.gov.pl
ilona.mrowinska@zielonagora.lasy.gov.pl

www.facebook.com/oepl.jeziory.wysokie

Więcej informacji o OEPL na stronie Nadleśnictwa Lubsko