Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wróć do pełnej strony

Harcerska lilijka zakwitła na uprawie

Harcerze Zielonogórskiego Obwodu ZHR dla upamiętnienia 25 – lecia powstania Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej posadzili młode drzewka w kształcie lilijki – symbolu harcerstwa.

W sobotę, 22 marca 2014 roku, w Nadleśnictwie Nowa Sól, w okolicach miejscowości Słocina, silna grupa harcerzy i sympatyków harcerstwa podjęła się nietypowego przedsięwzięcia. W głowie druha Pawła Sulatyckiego ps. „Łełek" z Zielonogórskiego Obwodu ZHR, jakiś czas wcześniej, narodziła się idea upamiętnienia 25 – lecia powstania Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej poprzez posadzenie drzew w kształcie lilijki – symbolu harcerstwa. Pomysł ten podchwyciło z entuzjazmem Nadleśnictwo Nowa Sól, świętujące przecież w tym roku, razem z całym Państwowym Gospodarstwem Leśnym - Lasy Państwowe, zacny jubileusz – 90- lecia istnienia naszej firmy.

Inicjatywę tą wcielono w życie właśnie w marcową sobotę, wcześniej przygotowując powierzchnię, zabezpieczając sadzonki i narzędzia a przede wszystkim – wyznaczając na obszarze zrębu gigantyczną lilijkę. Stało się to możliwe dzięki druhowi Piotrowi Drudkiewiczowi ps. „Drudzik", który jako były harcerz a dzisiejszy geodeta, przy pomocy specjalistycznego sprzętu GPS „wykreślił" 5000 m2 przyszłej lilijki, której obrys oznaczono przy pomocy palików i sznurka. Harcerki i harcerze wyposażeni w szpadle i wielką chęć do pracy pojawili się rano na zrębie. Akcja przebiegała bardzo sprawnie i już po 3 godzinach lilijka – piękny symbol harcerstwa była gotowa, choć młodzi ludzie musieli posadzić prawie 3000 sadzonek. Jej kształt wypełniły młode brzozy, drzewa, które szybko rosnąc i przybierając różne kolory w trakcie roku będą widoczne z daleka na tle sosnowej uprawy, która je otacza. Na koniec, młodzież i dorośli mogli odpocząć i posilić się przy ognisku, fachowo rozpalonym bez użycia zapałek przez druha Macieja Wasyluka ps. „Snickers" (wnuka i bratanka znanych, lubuskich leśników) – Obwodowego Zielonogórskiego Obwodu ZHR. Przebieg całej akcji został udokumentowany, dzięki obecności lokalnych mediów.

Chętnych do obejrzenia tego przedsięwzięcia zapraszamy do odwiedzenia:
Informacja na facebook.com
Informacja gazeta.pl
Informacja Radio Zielona Góra
 

Marta Wiler