Kalendarz wydarzeń Kalendarz wydarzeń

Wróć do pełnej strony

Ostatni dzień głosowania na drzewo roku

Już 1 lutego ruszyło głosowanie na Europejskie Drzewo Roku 2021. Wśród nominowanych drzew jest kandydatka z Polski - lipa św. Jana Nepomucena rosnąca na terenie krośnieńskiego Nadleśnictwa Mielec. Zwycięzca konkursu zostanie ogłoszony 17 marca.

Lipa drobnolistna ma ok. 170 lat i jest imponujących rozmiarów. Drzewo ma ok. 17 m wysokości i 430 cm obwodu, a jego konary są rozłożyste na 25 m. Drzewo ma także nietypowy wygląd, gdyż ma bardzo rozległą koronę, a najniższe gałęzie rosną niemal przy samej ziemi.

Ostatni dzień głosowania to 28 lutego, a wyniki zostaną ogłoszone po uroczystej Ceremonii Rozdania Nagród 17 marca. To wy możecie wpłynąć na klasyfikację końcową!

Organizatorem konkursu jest Environmental Partnership Association. Konkurs Europejskie Drzewo Roku został zapoczątkowany w 2011 r. jako rozwinięcie konkursu Drzewo Roku, który w Republice Czeskiej od wielu lat organizuje Czeska Fundacja Partnerstwo dla Środowiska. W finale konkursu europejskiego biorą udział zwycięzcy etapów krajowych.

Co roku w głosowaniu biorą udział dziesiątki, a nawet setki tysięcy osób. Liczba krajów biorących udział w konkursie wzrosła z początkowych pięciu do 16.

Spośród drzew z europejskich krajów plebiscyt wygra to, które otrzyma największą liczbę głosów internautów.

Link do głosowania: https://www.treeoftheyear.org/home