Współpraca z zagranicą Współpraca z zagranicą

SAKSONIA

Leśnicy Nadleśnictwa Wymiarki i Forstbezirk Oberlausitz (Rejon Leśny Górne Łużyce) z Saksonii współpracują w ramach umowy partnerskiej zawartej podczas realizacji projektu „Utworzenie centrum spotkań leśników polskich i niemieckich w Wymiarkach".

Leśnicy Nadleśnictwa Wymiarki i Forstbezirk Oberlausitz (Rejon Leśny Górne Łużyce) z Saksonii współpracują w ramach umowy partnerskiej zawartej podczas realizacji projektu „Utworzenie centrum spotkań leśników polskich i niemieckich w Wymiarkach". Dzięki temu projektowi wyremontowano zabytkowy budynek Nadleśnictwa Wymiarki i przygotowano miejsce na organizację spotkań leśników. Pomimo zakończenia projektu nie zaprzestano wspólnych działań. Realizowane są cykliczne spotkania, szczególnie z ochrony lasu i ochrony przeciwpożarowej.


Fot. 14 października 2011 roku otwarto Centrum Spotkań.

  Fot. 24 maja 2013 r. Nadleśniczy Edward Koszałka i Holm Karras

wspólnie odsłaniają pamiątkowy kamień.Asystuje im prof.Hubertus Braun.

 

Drugim partnerem z saksońskich lasów jest Landratsamt Bautzen Kreisforstamt (Lasy Powiatu Bautzen). W ramach wspólnych projektów realizowane są działania dotyczące ochrony przeciwpożarowej („Anfertigung und Aufstellung von Informationstafeln über die Waldbrandgefahr") oraz promocji współpracy („Promocja współpracy transgranicznej RDLP w Zielonej Górze i Landratsamt Bautzen Kreisforstamt"). Leśnicy z tych instytucji aktywnie uczestniczą w cyklicznych spotkaniach.



Fot. 30 stycznia 2013 r. w siedzibie Euroregionu Sprewa Nysa Bóbr podpisanie wniosku partnerskiego ws. Promocja współpracy transgranicznej RDLP w Zielonej Górze i Landratsamt Bautzen Kreisforstamt.

Nawiązanie współpracy z leśnikami z Saksonii wniosło dużo nowego do wzajemnego zrozumienia leśników polskich i niemieckich. Poznajemy nie tylko różnice w przepisach państwowych ale i landowych.
Aby sformalizować współne działania w dniu 27 września 2013r. podpisano wspólne porozumienie RDLP w Zielonej Górze i RDLP we Wrocławiu z Landratsamt Bautzen Kreisforstamt i Landratsamt Görlitz Kreisforstamt.


Planowane jest też złożenie kolejnych wniosków o dofinansowanie małych projektów. Planowane jest wydanie  wspólnej aktywnej mapy obszarów leśnych polsko-niemieckiego pogranicza, na której można byłoby aktualizować elementy gospodarki leśnej, ochrony przyrody, atrakcje turystyczne, szlaki np. konne czy rowerowe. W planach na rok 2014 jest organizacja wspólnych ćwiczeń wykrywania i gaszenia pożaru lasu. Dużym wyzwaniem jest wspólne monitorowanie zagrożenie od strony szkodliwych organizmów i przygotowanie wspólnych raportów na ten temat. A jeszcze czekają historyczne mapy, obszary Natura 2000 i wiele, wiele ciekawych tematów.

 

 

Średnia (0 Głosy)