Lista aktualności Lista aktualności

Akcja ratunkowa na dostrzegalni pożarowej

Udzielenie pierwszej pomocy oraz ewakuacja z wysokości pracownika LP, będącego na dostrzegalni pożarowej, który znalazł się w stanie zagrożenia życia. Na szczęście były to tylko ćwiczenia Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wysokościowego.

Na terenie RDLP w Zielonej Górze, w zasięgu administracyjnym Nadleśnictwa Nowa Sól, zielonogórska Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej zorganizowała ćwiczenia dla Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wysokościowego. Epizod obejmował zagrożenie życia osoby pracującej na dostrzegalni pożarowej nadleśnictwa. Strażacy mieli dwa zadania. Pierwsze ćwiczenie obejmowało udzielenie pomocy poszkodowanemu za pomocą technik alpinistycznych, czyli transport linowy nieprzytomnego obserwatora, w asyście strażaków. Kolejne, drugie zadanie polegało na przetransportowaniu obserwatora na noszach, przez ratowników wąskimi schodami dostrzegalni. W obu przypadkach zadanie było bardzo trudne i wymagało koncentracji oraz zespołowego zaangażowania. Mimo, że ćwiczenia odbywały się przy pomocy manekina, ratownicy wykazywali się ogromem precyzyjności, zwłaszcza że udzielenie pomocy obserwatorowi związane było głównie z pracą na wysokości ponad 30 metrów. Grupa każde zadanie kończyła udzieleniem pierwszej pomocy w wyznaczonym miejscu na powierzchni ziemi. Takie ćwiczenia dają większą pewność bezpiecznego i skutecznego działania w zespole, jednak w rzeczywistości każdy ma nadzieję, że ten scenariusz nigdy się nie sprawdzi.

Na terenie RDLP w Zielonej Górze funkcjonuje 67 punktów obserwacyjnych, z czego 65 obiektów to dostrzegalnie przeciwpożarowe, na których w okresie zagrożenia pracują obserwatorzy, monitorując lasy przed rozwojem pożarów. Pracownicy dostrzegalni są w stałym kontakcie z punktami alarmowo-dyspozycyjnymi w nadleśnictwach. Obecnie, w zielonogórskich lasach zlokalizowane są także dwa punkty wyposażone w specjalistyczne kamery do przeciwpożarowej obserwacji terenu. Są to maszty z kamerą TV, znajdujące się przy siedzibie nadleśnictw. Testowane są także najnowsze rozwiązania – technologie oparte na automatycznej detekcji dymu wraz z systemem alarmowania i powiadamiania o zagrożeniach.
Większość wież przeciwpożarowych stanowią konstrukcje metalowe, jak ta w Niwiskach, gdzie zostały przeprowadzone ćwiczenia PSP. W zielonogórskich nadleśnictwach znajdują się także dwie dostrzegalnie murowane, a jedna z nich zlokalizowana w Jeziorach Wysokich, przypominająca latarnię morską, nie tylko służy ochronie lasów przed pożarami, ale także jest udostępniana dla turystów. Nieopodal Łagowa, w Nadleśnictwie Świebodzin, nad okolicą góruje charakterystyczna dostrzegalnia żelbetowa, w kolorze zielonym.

 
Strażacy ze specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wysokościowego ćwiczyli na dostrzegalni przeciwpożarowej w Nadleśnictwa Nowa Sól ratowanie
pracownika Lasów Państwowych, który "zasłabł" na wieży. Jednym z zadań było zniesienie pracownikach na noszach, schodami dostrzegalni, a następnie udzielenie pierwszej pomocy (fot. Ewelina Fabiańczyk, RDLP w Zielonej Górze)

Bezpieczeństwo ponad wszystko! To hasło na co dzień towarzyszy pracy strażaków, leśników jak i pracowników wielu innych służb oraz firm. Dlatego corocznie, w ramach specjalnie powołanego stałego zespołu ds. ochrony przeciwpożarowej lasu, angażujemy się we wspólne działania z Komendą Wojewódzkiej PSP w Gorzowie Wielkopolskim. Służby PSP organizują różne ćwiczenia ratownicze, w tym specjalistyczne działania na terenie Lasów Państwowych. Poza wojewódzkimi ćwiczeniami ratowniczo-gaśniczymi, z udziałem znacznych sił i środków, regularnie odbywają się też ćwiczenia ratowniczo-gaśnicze, w które zaangażowane są właściwie terytorialnie nadleśnictwa. W ćwiczeniach uczestniczą także jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej, które często jako pierwsze docierają do pożarów na terenach leśnych, z uwagi na ich usytuowanie i organizację systemu ratowniczo-gaśniczego. Ćwiczenia, wg określonego scenariusza, odbywają się przy wsparciu techniczno-organizacyjnym służb Lasów Państwowych i przy wykorzystaniu sił lotniczych (samolotów gaśniczych i patrolowych), czarterowanych przez Lasy Państwowe.

Średnia (0 Głosy)