Lista aktualności Lista aktualności

Około 700 sztuk porzuconych w lesie opon zostało zabranych do recyklingu

W kwietniu, w Nadleśnictwie Lubsko, leśniczy natknął się na stertę opon. Ktoś świadomie wywiózł je do lasu. Trwa postępowanie w tej sprawie.

Przypominamy: w kwietniu miejscowy leśniczy odkrył stertę odpadów, które zostały podrzucone do lasu, przy drodze Brody - Zasieki. Oprócz zużytych opon, wśród śmieci była także m.in. wełna mineralna, papa oraz folia porozbiórkowa.

Nadleśnictwo Lubsko zaapelowało m.in. w social mediach (link). Film, przedstawiający sytuację, w mgnieniu oka zdobył szerokie zainteresowanie wśród ludzi. Media lokalne i ogólnopolskie także wsparły akcję i rozpropagowały sprawę. Odzew ludzi przerósł oczekiwania leśników.


Nadleśnictwo Lubsko opublikowało na profilu społecznościowym film, prezentujący hałdę opon znalezionych w lesie
(źródło: Facebook Ośrodka Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Jeziorach Wysokich)

Do nadleśnictwa zgłosili się również przedsiębiorcy, z propozycją nieodpłatnego uprzątnięcia opon. Firma "RECYKL" ze Śremu (oddział w Krośnie Odrzańskim) podjęła się wyzwania i postanowiła zutylizować znalezione w lesie opony. Do inicjatywy, społecznie, przyłączyli się także pracownicy firmy SklepOpon.pl z Krakowa, którzy wcześniej także deklarowali nieodpłatną pomoc.

Podczas załadunku oszacowano liczbę opon. Było ich ok. 700 sztuk! Kilka opon posłuży jako dodatkowe dowody w sprawie. Leśnicy i wszyscy zaangażowani w akcję sprzątania wyrazili nadzieję, że do takich sytuacji już nie będzie dochodziło, a sprawca zostanie odnaleziony.


Załadunek około 700 szt. opon samochodów ciężarowych i osobowych wyrzuconych do lasu (fot. Paweł Mrowiński, Nadleśnictwo Lubsko)

W roku 2020, w całym regionie zielonogórskiej dyrekcji Lasów Państwowych, na terenie dwudziestu nadleśnictw, zostało zebranych niemal 3 200 m3 odpadów. Za ich uprzątnięcie i utylizację nadleśnictwa zapłaciły 958 tys. zł netto. W ostatnim czasie daje się zaobserwować wzrost ilości przypadków bezprawnego korzystania z lasu na terenie RDLP w Zielonej Górze, w tym zaśmiecania terenów leśnych (w szczególności dotyczy to zorganizowanych transportów odpadów wymagających kosztownej utylizacji). W roku 2020, w wyniku działań Straży Leśnej, zidentyfikowano 80 sprawców zaśmiecania lasu (w 2019 było to odpowiednio 135 przypadków, w 2018 łącznie 178).

W akcję uprzątnięcia opon z lasu zaangażowało się wiele osób - w tym pracownicy z firm "RECYKL" ze Śremu, która podjęła się nieodpłatnej utylizacji odpadów i pracownicy SklepOpon.pl z Krakowa, którzy społecznie pomogli w załadunku tych kilkuset opon
(fot. Paweł Mrowiński, Nadleśnictwo Lubsko)

Wszystkim ludziom, mediom i przedsiębiorcom dziękujemy za rozpowszechnianie informacji na temat zaśmiecania lasu. Dziękujemy także za każdą rozmowę telefoniczną, komentarze i cenne wskazówki. Osobom, które dzieliły się radami oraz firmom, które wyraziły chęć pomocy i wsparły akcję uprzątnięcia odpadów z lasu przekazujemy słowa uznania.

 

Link do artykułu z filmem: "Sterta opon w lesie. Sprawca poszukiwany."

 

Średnia (0 Głosy)