Lista aktualności Lista aktualności

Budowa XXI wieku

28 września 2022 roku, na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się Uroczysta Gala Ogłoszenia Wyników i Wręczenia Nagród 26 edycji Ogólnopolskiego Konkursu "Modernizacja Roku & Budowa XXI w."

Nadleśnictwo Sulechów otrzymało jako inwestor tytuł finalisty  konkursu za budowę budynku biurowego.

Dodatkowo Nadleśnictwo Sulechów zostało wyróżnione nagrodą specjalną Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych.

W dobie zauważanych przez każdego skutków ocieplania klimatu oraz konieczności szanowania kurczących się zasobów surowców naturalnych, niezwykle ważne jest zwracanie uwagi na maksymalne oszczędzanie energii w budynkach mieszkalnych oraz użyteczności publicznej. Doskonałym przykładem połączenia wielu nowoczesnych rozwiązań w zakresie energooszczędności i wykorzystania odnawialnych źródeł energii jest nowy budynek biurowy Nadleśnictwa Sulechów.

INWESTOR Nadleśnictwo Sulechów

PROJEKTANT Biuro Projektowo – Konsultingowe „BPK” Spółka z o.o. Szczecin

WYKONAWCA Zakład Instalacyjno Budowlany Mateusz Maćkowiak Lwówek

Gratulujemy!

Film z Gali wręczenia nagród

Więcej o tej nagrodzonej inwestycji:

https://www.modernizacjaroku.org.pl/pl/edition/2837/object/3084/budowa-budynku-biurowego-nadlesnictwa-sulechow-ul-bankowa-2-w-sulechowie

Nowo wybudowany obiekt stanowi siedzibę Nadleśnictwa Sulechów i w całości pełni funkcję administracyjną. Ponadto w bezpośrednim sąsiedztwie posadowiony został budynek gospodarczo-garażowy. Budynek biurowy jest budynkiem energooszczędnym i wykonany jest na płycie fundamentowej w technologii murowanej z bloczków silikatowych. Konstrukcja dachowa wykonana jest z drewna. Budynek biurowy Nadleśnictwa Sulechów jest budynkiem dwukondygnacyjnym, niepodpiwniczonym. Bryła budynku skomponowana jest z dwóch brył przecinających się pod kątem 75 stopni. Część budynku stanowiąca elewację frontową zadaszona jest dachem stromym dwuspadowym o kącie nachylenia 35 stopni. W wejściowej centralnej części główna bryła budynku przenika się z częścią zaprojektowaną pod kątem 75 stopni. Ta część budynku jest zadaszona stropodachem płaskim. Partie budynku zaprojektowane z dachem stromym wykończone są w całości blachą aluminiową na rąbek stojący (dach i schodzące w dół ściany). Część płaska budynku oraz ściany szczytowe głównej bryły budynku są wykończone płytą ze spieków kwarcowych. Część centralna budynku mieszcząca partię wejściową na parterze i sekretariat na piętrze w całości są przeszklone. Kolorystyka budynku jest utrzymana w odcieniach spatynowanej miedzi i szarości betonu. Ślusarka okienna i drzwiowa wykonana została w kolorze grafitowym.

Budynek wyposażony jest w instalację klimatyzacyjną i wentylacyjną. Ogrzewany jest za pomocą gruntowych pomp ciepła z wymiennikami pionowymi, a energię elektryczną w znacznej mierze z instalacji fotowoltaicznej. W trakcie braku dostaw energii elektrycznej z sieci instalacja przechodzi w tryb pracy wyspowej. Budynek przystosowany jest dla osób niepełnosprawnych, w szczególności wyposażony w dźwig osobowy.

Budynek pełni funkcję administracyjną – znajdują się w nim biura i gabinety pracowników. Dodatkowo w budynku znajdują się pomieszczenia, których funkcje wynikają wprost z charakteru pracy nadleśnictwa, takie jak: pomieszczenie straży leśnej z magazynem broni, punkt alarmowo-dyspozycyjny (PAD), czy też składnica akt. W budynku znajduje się także sala konferencyjna wraz z zapleczem kuchennym oraz zaplecze sanitarne dla całego obiektu. Na działce zlokalizowany jest również budynek gospodarczo-garażowy z gniazdem ładowania pojazdów elektrycznych.

 

Średnia (0 Głosy)