Lista aktualności Lista aktualności

Czas na porządki

W lasach budki lęgowe są substytutem naturalnych dziupli. Wywieszane przez leśników wspomagają utrzymanie populacji licznych gatunków dziuplaków w naszych lasach.

Co roku leśnicy zielonogórscy wywieszają prawie 2 tysiące nowych budek dla ptaków, a czyszczeniu poddają ponad 14 tysięcy!

Nowa, jeszcze niezamieszkała budka lęgowa dla sikorek. Fot. Anna Niemiec

O tej porze roku nie ma niebezpieczeństwa zniszczenia lęgów, czy przepłoszenia ptaków. Zabieg czyszczenia i naprawy budek jest konieczny, ponieważ pozostawione w budce stare gniazda i inne pozostałości są źródłem groźnych dla ptaków pasożytów. Dodatkowo nawarstwianie się materiału spłyca budkę, zbliżając się tym do otworu wlotowego. To ułatwia drapieżnikom dostęp do jaj i lęgów. 

Budki nieoczyszczone są praktycznie nieprzydatne dla ptaków.  Przed przystąpieniem do czyszczenia budki, sprawdzamy, czy nie ma w niej innych lokatorów tj. orzesznice, myszy lub nietoperze, wówczas należy pozostawić je w spokoju. Po otwarciu budki, cała zawartość należy usunąć, a na jej dno wysypać garść trocin. Przy okazji sprawdzamy, czy budka nie wymaga naprawy. Co można znaleźć wewnątrz budek? Mech, sierść, pióra, fragmenty roślin, jaja, a także odchody. Pozostające w budkach ślady umożliwiają zidentyfikowanie jej lokatora.

Zawartość budki po jednym sezonie lęgowym. Aż prosi się o wyczyszczenie. Fot. Anna Niemiec

O czym musimy pamiętać, chcąc zabrać się za wyczyszczenie budki? Przede wszystkim o terminie, w jakim możemy wykonać porządki. Według ustawy o ochronie przyrody, gniazda z budek możemy usuwać od 16 października do końca lutego, dzięki czemu ominiemy okres lęgowy ptaków i tym samym nie zakłócimy ich spokoju.

Zimą ptaki wykorzystują budki jako schronienie, więc po uprzątnięciu gniazd trzeba je koniecznie zawiesić z powrotem na drzewie.

Co trzeba wiedzieć konstruując budkę dla ptaków? Jaki jest stopień zasiedlenia budek i dziupli? W jaki sposób sprawdzać czy dziupla jest zamieszkana? Jak wygląda schron dla nietoperzy? O tym opowiada Zdobysław Czarnowski w tym odcinku cyklu "Oblicza lasów".

Średnia (0 Głosy)