Lista aktualności Lista aktualności

Finał EKO CHOINKI!

Tegoroczna edycja akcji Eko Choinki mile zaskoczyła! Choinkowy Eko Patrol zebrał ok. 10 tys. choinek, mieszkańcy chętnie uczestniczyli w sobotnich akcjach zrębkowania, a naturalny nawóz z drzewek świątecznych zyskał na popularności! Zwieńczeniem sukcesu był wielki finał akcji na zielonogórskim deptaku.

Tuż po powrocie z ferii zimowych, 29 stycznia 2019r., dzieci i młodzież szkolna oraz mieszkańcy Zielonej Góry po raz drugi mieli okazję uczestniczyć w finale Eko Choinki.


(fot. Anna Niemiec)

Podobnie jak w minionym roku, wydarzenie odbywające się na zielonogórskim deptaku zainaugurował wielokrotny Mistrz Polski Drwali- pan Arkadiusz Drozdek. Zielonogórski sportowiec, zaprezentował jedną z dyscyplin Mistrzostw Świata pn. „leżąca kłoda”, w której niespełna dwa lata temu zdobył srebrny medal podczas Drużynowych Mistrzostw Świata STIHL TIMBERSPORTS 2017.


(fot.Anna Niemiec)
 

Kolejną atrakcją była „Leśna Osada”. Miejsce, w którym zielonogórscy leśnicy wspólnie z pracownikami Urzędu Miasta Zielona Góra, ZGK Sp. zo. o., przedstawicielem firmy Stelmet S.A., prowadzili prelekcje tematyczne z zakresu edukacji przyrodniczo-leśnej.


(fot. Anna Niemiec)

Koncentrując się na celu Eko Choinki, czyli m.in. na chęci kształtowania właściwej postawy wobec środowiska, która ma wpływ na nasze codzienne wybory związane z ochroną środowiska, organizatorzy przygotowali wiele atrakcyjnych gier i zabaw z zakresu edukacji ekologicznej jak również ciekawe prelekcje tematyczne, propagujące wiedzę na temat przyrody i dbałości o nasze środowisko.

W trakcie trwania wydarzenia, w formie zaplanowanej nauki przez zabawę, uczestnicy mogli samodzielnie znaleźć odpowiedzi na wiele pytań, m.in.:

- jaką choinkę powinniśmy wybrać planując święta- naturalną czy sztuczną?

- co zrobić z choinką po świętach i czy nasze drzewka świąteczne muszą trafić do pojemnika z odpadami?

- co to jest recykling?

- w jaki sposób segregować odpady?

- czy drewno jest surowcem ekologicznym?

- dlaczego drewno zasługuje na miano „Super Surowca”?

- jakie znaczenie w rozwoju cywilizacji człowieka miało i nadal ma drewno?

- jakie znasz surowce naturalne, które można wykorzystać jako źródło energii?

- jak powstaje i co to jest jak powstaje pellet?

W Leśnej Osadzie, w którym uczestnicy Eko Choinki nie tylko mogli poczuć zapachy lasu, poznać ciekawe gatunki drzew, ale również mieli okazję do zapoznania się z różnymi surowcami wykorzystywanymi na co dzień przez człowieka. Jednocześnie mogli przekonać się jak surowiec odnawialny, którym jest drewno, może w prosty sposób zostać wykorzystany w naszym ogrodzie czy też w miejskim otoczeniu. Dla najmłodszych, nie zabraklo słodkości- niespodzianką przygotowaną przez nasz rodzimy Urząd Miasta była rozgrzewająca gorąca czekolada z Palmiarni.


(fot. Anna Niemiec)

Dopełnieniem akcji, dla tych którzy jeszcze nie przekazali drzewka świątecznego dla Choinkowego Eko Patrolu, była możliwość przyniesieniachoinki, w celu uzyskania z niej naturalnego nawozu. Każdy uczestnik Eko Choinki mógł otrzymać uzyskane zrębki- do wykorzystania w swoim zielonym otoczeniu. Warto podkreślić, że w tym roku Choinkowy Eko Patrol, podczas trwającej przez cały styczeń akcji, zebrał ok. 10 tys. choinek i wszystkie zostały racjonalnie wykorzystane powracając do zasobów przyrodniczych.

Pokazy zrębkowania, przygotowane podczas wtorkowego finału akcji przez pracowników ZGK oraz Nadleśnictwa Zielona Góra, a także działania edukacyjne w Leśnej Osadzie cieszyły się niezwykłą popularnością i na stałe zagoszczą w programie Eko Choinki- bo ta ekologiczna akcja, stała się już coroczną tradycją realizowaną w sercu województwa lubuskiego.

 

 

Średnia (0 Głosy)