Lista aktualności Lista aktualności

Gwiazda leśnej ściółki

Nie od dziś wiadomo, że las to prawdziwa skarbnica wiedzy, w której możemy znaleźć wiele zadziwiających nas rozmaitości.

Jedną z nich jest okratek australijski (Clathrus archeri) – grzyb z rodziny sromotnikowatych, który coraz częściej spotykany w kniei. Znany jest również pod nazwą "Diabelskie Palce" - w Wielkiej Brytanii, czy też "Śmierdząca Ośmiornica" - w Ameryce. To tylko wybrane pseudonimy przypisane temu gatunkowi, w literaturze można natknąć się na wiele więcej.


Okratek australijski - grzyb, który początkowo pojawia się przybierając kształt tzw. jaja,
a następnie - w dalszej części rozwoju przypomina koralowo-czerwoną ośmiornicę (fot. Jakub Kazimir, Nadleśnictwo Wymiarki)

Okratek australijski na fotografiach prezentuje się ciekawie - kolorystyka i kształt dojrzałego owocnika robią wrażenie. Gorzej jest z zapachem - jego woń jest silna i nieapetyczna... przyciąga tylko muchy.

Występuje głównie w miejscach bogatych w materię organiczną - w lasach liściastych lub mieszanych. Gatunek ten można zaobserwować od początku lata do listopada, a przy ciepłych zimach nawet do grudnia. Grzyby prezentowane na fotografiach zostały znalezione przez leśnika wśród dębów, w bliskości Nysy Łużyckiej.


Okratek australijski w Polsce występuje na terenach żyznych, w lasach liściastych i mieszanych (fot. Jakub Kazimir, Nadleśnictwo Wymiarki)

Jak okratek australijski trafił do leśnych ostępów Nadleśnictwa Wymiarki?
Tego nikt nie wie. Możemy tylko domniemać, że wektorem była rzeka, albo ptaki żywiące się owadami, które roznoszą zarodniki tego grzyba.

 

 

Średnia (0 Głosy)