Lista aktualności Lista aktualności

Leśna Osada zaprasza "pod strzechę"

Z KOŃCEM LETNIEGO OKRESU, WAKACYJNO-URLOPOWEGO, STOISKA LEŚNYCH EDUKATORÓW ZNÓW OTWIERAJĄ SWE PODWOJE.

Jeszcze na dobre nie zapomnieliśmy o promocyjnych wydarzeniach w jakich „Leśna Osada” Nadleśnictwa Lipinki zaznaczyła swą obecność w sierpniu, a już na „wrześniowym” horyzoncie rysują się kolejne spotkania z Państwem. Choć nasi EDUKATORZY (zasługujący za swoją dyspozycyjność i animusz na szczególne wyróżnienie) realizują na co dzień liczne obowiązki służbowe z różnych dziedzin, to jednak za każdym razem stają także na wysokości zadania, gdy leśna edukacja „wyjść musi spod strzechy”.

Było, minęło …

Zaczęło się wszystko jeszcze na początku sierpnia. Żarski folwark zamkowy gościł wystawców i uczestników Pikniku klimatycznego zorganizowanego przez Stowarzyszenie Natura. Zarówno temat przewodni plenerowego wydarzenia, jak i jego lokalizacja w macierzystym mieście naszego nadleśnictwa sprawiły, że pośród namiotów zaproszonych gości nie zabrakło także „Leśnej Osady” Nadleśnictwa Lipinki. Nasz „edukacyjny tercet” w osobach Anety, Damiana i Piotra znów doskonale poradził sobie w przydzielonych rolach. Jak zwykle tłumnie nadciągały do leśnego stoiska zarówno dzieci, jak i ich opiekunowie. Wszyscy bez wyjątku przejść musieli „gęste sito” pytań, quizów oraz zabaw, aby na koniec zasłużyć na wyróżnienie leśnym upominkiem i nietuzinkowym gadżetem.

Zdj.2. „Leśna Osada” Nadleśnictwa Lipinki w gościnnych jak zawsze progach miasta Łęknica - „Święto Geoparku Łuk Mużakowa” AD 2021 (fot. Damian Sandak, Nadleśnictwo Lipinki) 

Długo nie trzeba było czekać, aby ponownie „zielony namiot” znalazł się na szlaku regionalnej edukacji i nauki. Tym razem okazją stało się „Święto Geoparku Łuk Mużakowa” zorganizowane w minione sobotnie popołudnie w Łęknicy. Przyjmując zaproszenie od Organizatora – Miasta Łęknica, obawialiśmy się czy nie przyjdzie nam stanąć w części nazwanej „Wioską ginących zawodów”, ale na szczęście z zawodem leśnika nie jest jeszcze aż tak źle. Stanęliśmy więc w centrum uwagi i znowu nasi prowadzący wysoko musieli zakasać rękawy, aby ogarnąć „napływające fale” rodziców z dziećmi. Zawsze liczymy, że te kilka godzin nauki poprzez zabawę i zabawy w naukę, pozostawi w naszych gościach trochę leśnej wiedzy i zrozumienia trudu leśnej pracy.

Oj, będzie się działo …

Przed nami naprawdę nie lada wyzwania. Patrząc we wrześniowy kalendarz, zastanawiamy się jak damy radę temu podołać. Zewsząd płyną zaproszenia na kolejne wydarzenia i spotkania lokalnych miejscowości, które gościć chcą także „leśną brać”.

Najbliższa sobota 4 września to zapowiadane od ubiegłego już roku Święto lasu i ochrony klimatu”, organizowane w Żarach po raz drugi przez Fundację NATURA POLSKA. Podobnie jak miało to miejsce w trakcie pierwszej edycji (link), również i teraz „Leśną Osadę” stworzą wspólnie nadleśnictwa: Lubsko, Krzystkowice, Wymiarki, Żagań i Lipinki. Silna reprezentacja z pewnością przełoży się na atrakcyjność „leśnego zakątka” na stadionie „Syrena”. Będą zabawy z drewnem i leśnymi artefaktami. Bezkrwawe łowy na jelenia i „ptasie” robótki ręczne. Rozruszamy „intelekty” przeróżnymi quizami, rebusami i krzyżówkami. Malcy i dorośli zakręcą z pewnością kołami wiedzy i zmierzą się z Mega Puzzlami. Ktoś spróbuje pracy drwala, a ktoś leśnego hodowcy. No i oczywiście na koniec każdego z naszych gości czekają miłe chwile spędzone w „upominkowym namiocie”. Już teraz serdecznie zapraszamy! A wymienione powyżej atrakcje, to tylko ułamek tego, czego spodziewać mogą się spacerowicze i przyjezdni, którzy na dłużej zagoszczą w sobotnie popołudnie, na żarskim „Święcie lasu i ochrony klimatu”.

Zapewne nie opadnie jeszcze „kurz” emocji po weekendowym świętowaniu Żar, a już miejscowości Kadłubia i Grabik bawić będą się na lokalnych piknikach. Nadleśnictwo Lipinki, tym razem już samodzielnie, stanie pośród mieszkańców i zaproszonych gości w Kadłubi. Wszystko będzie miało miejsce 11 września i już dziś serdecznie w imieniu Organizatora i swoim zapraszamy na to wydarzenie.

Zdj.3. Kolorowe rękodzieła na łęknickich błoniach - „Jabłoniowy Zawrót Głowy” AD 2020 (fot. Damian Sandak, Nadleśnictwo Lipinki) 

Z pewnością także Organizator tegorocznego „Jabłoniowego Zawrotu Głowy” w Łęknicy nie będzie miał nic przeciwko, abyśmy i na to wydarzenie, planowane 18 września, wszystkich Państwa zaprosili. I my tam będziemy, kolejny raz dzieląc się całą leśną wiedzą, jaką posiadamy i jakiej zawsze odwiedzające nas osoby są ciekawe.

Ostatnie co można powiedzieć o pracy leśnika, że „nudne to zajęcie”. I jak my nie wiemy co to nuda w pracy, tak i Państwo nie odczujecie nudy i monotonii w naszych „leśnych osadach edukacyjnych”. Zapewniamy i czekamy!

Szczegółowy opis zdjęć:

Zdjęcie główne (nr 1) jest plakatem zapraszającym na „Święto lasu i ochrony klimatu”. Z lewej strony umieszczono małoformatowe zdjęcia z poprzedniej edycji wydarzenia. Obrazują one m. in. stoiska wystawiennicze, Mistrza drwali w trakcie pokazu, ilustrację z grzybami oraz żywnością, a także sadzenie drzewa. Prawa strona to tekst informujący o dacie i miejscu wydarzenia oraz loga sponsorów i uczestników.

Zdjęcie nr 2 – Centralną część wypełnia zielony namiot Nadleśnictwa Lipinki, pod którym dwoje pracowników nadleśnictwa prowadzi leśną edukację. Przed namiotem znajduje się kilka osób rozmawiających z naszymi pracownikami. Na stolikach widoczne są m. in. eksponaty spreparowanych zwierząt – wilka, bielika, bobra i żurawia.

Zdjęcie nr 3 – Stoisko wystawiennicze z pluszowymi maskotkami (postaci zwierząt) i kwiatami wykonanymi z materiału. Wszystko w przeróżnych i bardzo żywych barwach.

Średnia (0 Głosy)