Lista aktualności Lista aktualności

Leśny alert

Gdy wieją silne wiatry i pojawiają się burze wówczas w lesie może być bardzo niebezpiecznie. Dlatego wspólnie z synoptykami Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzegamy i apelujemy o zachowanie bezpieczeństwa.

Z uwagi na zapowiadane w najbliższych dniach silne wiatry i burze, zwracamy uwagę na zachowanie ostrożności – również w lesie. W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo turystów i pasjonatów wypraw leśnych prosimy o powstrzymanie się od wyjścia do lasu, do momentu kiedy pogoda nie ulegnie zmianie. Niestety obecnie panująca i zapowiadana na weekend aura sprzyja niebezpieczeństwu opadania gałęzi, a także ze względu na siłę wiatru mogą przewracać się kolejne drzewa. Poprzednie lata suszy znacznie osłabiły nasze lasy, w skutek czego drzewa są coraz bardziej podatne na skutki silnych wiatrów.

Informujemy również, że służby leśne prowadzą intensywne pace przy usuwaniu połamanych i powalonych drzew.  Praca ta przebiega na dużych, rozproszonych powierzchniach leśnych, nawet w dni wolne. 

Złomy, wywroty, spadające konary drzew to efektuy tegorocznych wichur i burz, które wystąpiły w Polsce
(fot. Michał Taszarek, Nadleśnictwo Torzym)

Zachęcamy do śledzenia synoptycznych prognoz pogody i aktualnej mapy pogodowej Polski, które są dostepne na stronie Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (link).


Wycinek ze strony IMiGW Państwowego Instytutu Badawczego prezentujący mapę pogodową Polski w dniu 18 lutego 2022 r oraz bieżące tematy związane z prognoza pogody (źródło: https://www.imgw.pl/)

Średnia (0 Głosy)