Lista aktualności Lista aktualności

Nie wolno wyrzucać choinek do lasu!

Dlaczego nie warto wyrzucać poświątecznej choinki do lasu?

Co roku, tuż po zakończeniu świąt Bożego Narodzenia, zdejmujemy z choinki dekoracje. Nagle drzewko staje się nieużyteczne. Co z nim zrobić? To pytanie, które zadaje sobie wiele osób. Prezentujemy dobre praktyki dotyczące recyklingu drzew.

Ściętego drzewka nie można już przesadzić do ogrodu. Kto mieszka blisko lasu często decyduje się na „oddanie drzewka naturze”.

Wyrzucanie choinek do lasu to praktyka zabroniona, nie pozostająca bez konsekwencji dla środowiska naturalnego

Po świętach choinki często zaśmiecają leśne zarośla. Pozbycie się drzewka poprzez pozostawienie go w lesie jest traktowane jako wykroczenie i wiąże się z konsekwencjami przewidzianymi przepisami prawa.

Wbrew powszechnemu przekonaniu, nagromadzenie odpadów roślinnych, zwłaszcza choinek świerkowych czy jodłowych, może być szkodliwe dla gleb leśnych. To działanie jest negatywne dla różnorodności biologicznej! Duża masa igliwia rozkłada się bardzo powoli, zakwaszając lokalnie glebę. Choinki zawierają również potencjalne zanieczyszczenia: bombki dekoracyjne, resztki girland, itp.

Mówiąc bardziej ogólnie, w niektórych przypadkach, nawet jeśli „rozkład” przebiega prawidłowo, wzbogacanie gleby, powstałe w wyniku odkładania się odpadów roślinnych z upraw, szkodzi ekosystemowi leśnemu.

Wyrzucanie choinek do lasu sprzyja również rozwojowi inwazyjnych roślin egzotycznych, takich jak rdestowiec ostrokończysty.

Jak to się dzieje? Kiedy ktoś zostawia swoją choinkę w lesie, inni widząc to „wysypisko”, przynoszą i zostawiają tam swoje domowe odpady roślinne (sezonowe rośliny doniczkowe, odpady zielone, skoszoną trawę, inwazyjne rośliny egzotyczne, itp.).

Nie wolno pozostawiać choinek i innych roślin zielonych lub ozdobnych na obszarach naturalnych. W lesie jest miejsce wyłącznie dla roślinności leśnej.

Oddaj choinkę legalnie!

Obecnie wiele samorządów decyduje się na zbiór naturalnych choinek poświątecznych. Przybywa nowych pomysłów na sposoby recyklingu, które dają im drugie życie, jak kompost, czy zrębki.

Skontaktuj się z urzędem gminy lub miasta. Tam dowiesz się, co możesz zrobić ze swoim drzewkiem.

Jeśli drzewko znajduje się w doniczce, najbardziej logiczną opcją jest przesadzenie go do ogrodu. Pamiętaj, że w lasach państwowych jest to zabronione.

Poznaj dobre praktyki współpracy RDLP w Zielonej Górze z Urzędem Miasta Zielona Góra
i miejscowym Zakładem Gospodarki Komunalnej. Od siedmiu lat zielonogórzanie oddają swoje drzewka, a to wszystko w ramach poświątecznej akcji Eko Choinka (dowiedz się więcej – kliknij link).

Jeżeli w twojej okolicy nie ma możliwości oddania drzewka do recyklingu to podpowiadamy:

Pomysły na recykling domowy

Igliwie jest cenne !

Zachowaj je i wykorzystaj do ściółkowania ziemi w ogrodzie pod roślinami, które lubią kwaśny odczyn gleby (gatunki iglaste, wrzosy, borówki czy rododendrony) lub do zabezpieczenia donic na tarasie przed zimowymi mrozami.

Możesz nakarmić kozy

Kozy i owce uwielbiają choinki. Bogate w witaminy i pierwiastki igły i kora, są również bardzo dobrym naturalnym środkiem odrobaczającym. Dowiedz się więcej o owczarniach w najbliższej okolicy. Skontaktuj się z właścicielem.

Uwaga: akceptowane są wyłącznie drzewka naturalne, czyli bez sztucznego naśnieżania i ozdób.

Średnia (0 Głosy)