Lista aktualności Lista aktualności

Jaki jest twój ślad wodny?

Wczoraj radośnie świętowaliśmy Pierwszy Dzień Wiosny oraz Międzynarodowy Dzień Lasów. Dzisiaj z kolei zachęcamy do refleksji na temat naszego wpływu na stan zasobów wodnych.

Żyjemy ekologicznie - wiemy co to globalne ocieplenie, zaczęliśmy sortować odpady, próbujemy zmniejszyć ilość ich powstawania w naszych gospodarstwach domowych, śledzimy tablice informujące o stanie powietrza w naszych miastach, w sklepach coraz częściej wybieramy produkty bio i eko. Co jeszcze możemy zrobić dla naszej planety? Jak lepiej zrozumieć, że nasze codzienne wybory mają bezpośredni wpływ na środowisko?

Water Footprint, ślad wodny - czy wiesz, ile wody naprawdę zużywasz?

Ślad wodny to nie tylko o woda, którą puszczasz pod prysznicem, czy potrzebujesz do gotowania, prania i podlewania ogrodu. Każdego dnia, podejmując decyzję o zakupie jakiegoś konkretnego produktu, np. ubrania, jedzenia, książki, przy tankowaniu samochodu – zużywasz kolejne litry wody. A w ten sposób przyczyniasz się do konsekwentnego zmniejszania zasobów czystej wody.

O tym, ile wody naprawdę wykorzystujemy, mówi nam ślad wodny – czyli ogólna ilość wody, jaką zużywasz w ciągu dnia codziennego, włączając w to wodę do przygotowania jedzenia, produkcji energii i do wyprodukowania wszystkich dóbr, używanych w ciągu dnia: książek, płyt, elektroniki, samochodu, mebli, czy ubrań, które masz na sobie.

Liczby te różnią się w zależności od kraju np. W krajach takich jak Ruanda, Haiti czy Etiopia zużycie wody na gospodarstwo wynosi przeciętnie 15 litrów wody. W Polsce jest to już około 360–400 litrów wody dziennie, czyli w ciągu miesiąca jest to ilość wody wystarczająca do napełnienia beczkowozu.

Ciągły wzrost zużycia wody przyczynia się do innych negatywnych efektów w środowisku, takich jak zwiększenie emisji dwutlenku węgla czy pogorszenia jakości dostępnych zasobów wody. Jak więc zmniejszyć swój ślad wodny?

Oszczędzanie wody

Kupuj produkty o najniższym śladzie wodnym, np. częściej wybieraj wodę z kranu zamiast butelkowanej.
Ogranicz zakupy do rzeczy, których naprawdę potrzebujesz i nie marnuj jedzenia.
Ogranicz spożycie mięsa na rzecz produktów pochodzenia roślinnego. Takie wybory mogą też poprawić stan twojego zdrowia i figury.
Wybieraj producentów, którzy dbają o zrównoważone zarządzania zasobami wodnymi wykorzystywanymi w procesie produkcji. Kupuj warzywa bezpośrednio od rolnika i produkty posiadające tylko niezbędne opakowania.
Dbaj o zieleń wokół swojego domu. Zbieraj deszczówkę do podlewania ogrodu.
Dyskutuj ze znajomymi nt. sposobów oszczędzania wody. Zachęcaj ich do tego. A może sam czegoś ciekawego się dowiesz?

Swój indywidualny ślad wodny możesz obliczyć: tutaj

A co na to lubuscy leśnicy?

Woda to jeden z elementów ekosystemu leśnego. Leśnicy doskonale zdają sobie sprawę, że od jej dostępności zależy skład gatunkowy i kondycja lasu. Dlatego dokładają starań o to, by jak najwięcej wody pozostało w zlewni leśnej. Takie zahamowanie odpływu wody nazywamy retencją wody. Wydłużenie czasu pozostawania wody w lesie pozwala na to, by rośliny i zwierzęta dłużej cieszyły się jej dostępnością. O części naszych działań można przeczytać tu:

o małej retencji nizinnej 

Fot. Andrzej Dereń (Nadleśnictwo Krosno)

 

Informacje zaczerpnięte ze stron:

https://waterfootprint.org

https://okiemprzyrodnika.wordpress.com

https://europa.eu

Średnia (0 Głosy)