Lista aktualności Lista aktualności

Zapraszamy do obserwacji bocianiego gniazda

Na terenie Nadleśnictwa Wolsztyn stwierdzono gniazdowanie kolejnej pary bociana czarnego. Dzięki współpracy z Komitetem Ochrony Orłów uruchomiona została transmisja online, prosto z gniazda tych wyjątkowych ptaków.

Bocian czarny, znany również jako hajstra, to kuzyn powszechnie znanego bociana białego, jednak znacznie rzadszy (ok. 1500 -1800 par w Polsce).  To już kolejna para tego chronionego gatunku, która upodobała sobie wolsztyńskie lasy.
Hajstra zamieszkuje zwykle lasy liściaste i mieszane. Gniazdo zakłada w koronach starych drzew. Jego pożywienie stanowią głównie ryby i płazy, a także małe ssaki, gady i duże owady. Mimo tego, że na terenie Nadleśnictwa Wolsztyn zdecydowanie dominuje sosna pospolita (91%), w kwietniu stwierdzono osiedlenie się drugiej już pary tego ptaka.


Bocian czarny w gnieździe z młodymi (fot. Andrzej Szymankiewicz, Nadlesnictwo Wolsztyn)

Niezwłocznie po stwierdzeniu występowania bociana, wolsztyńscy leśnicy wystąpili do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (RDOŚ) w Poznaniu o ustanowienie strefy ochronnej. Para przystąpiła do lęgu dość późno, więc na pojawienie się piskląt musieliśmy trochę  poczekać. Sukces lęgowy nastąpił na początku czerwca. W gnieździe, usytuowanym na dębie, pojawiły się dwa pisklęta.
Dzięki współpracy z Komitetem Ochrony Orłów wszyscy pasjonaci przyrody będą mogli „na żywo” podziwiać bocianią rodzinę. Członkowie stowarzyszenia otrzymali zgodę z RDOŚ w Poznaniu na transmisję online z bocianiego gniazda. Widok z kamery, umieszczonej na sąsiadującej  sośnie, startuje 17 czerwca 2021 r. Wiemy już, że w skład bocianiej pary wchodzi młoda, 4-letnia, samica ,,Skierka”. Pochodzi ona z Nadleśnictwa Skierniewice w Puszczy Bolimowskiej, gdzie została zaobrączkowana i co ciekawe, członkowie KOO założyli jej nadajnik GPS.
W roku 2020 samica próbowała przystąpić do lęgu w dwóch innych gniazdach, ale została przepędzona przez stare ptaki. Ostatecznie przystąpiła do swojego pierwszego lęgu na terenie Nadleśnictwa Wolsztyn, czyli ok. 300 km od miejsca swojego pochodzenia.

Mamy nadzieję, że lęg zostanie szczęśliwie wyprowadzony, a ptaki będą do nas wracać w kolejnych latach. Zapraszamy do obserwowania bocianów w wolsztyńskich lasach.

Średnia (0 Głosy)