Lista aktualności Lista aktualności

Owadów nadmierna działalność

Brudnica mniszka, barczatka sosnówka, strzygonia choinówka.

Szkodniki te są dobrze znane leśnikom, ale dla większości czytelników spoza naszego środowiska nazwy te mówią niewiele. Choć ich określenia, a prawdopodobnie również wizerunki, są nieznane, to skutki nadmiernej działalności tych mieszkańców lasu zauważy już każdy odwiedzający zielone ostępy. Larwy tych owadów bowiem lubują się w drzewach iglastych, a konkretniej – zjadają ich igły. Nietrudno wyobrazić sobie, jakie spustoszenie w lesie sieje ta żarliwość…

Gąsienica brudnicy mniszki (fot. G. Młynar, RDLP w Zielonej Górze)


Larwy brudnicy mniszki mienią się na korze, tworząc tzw. „lusterko”
(fot. G. Młynar, RDLP w Zielonej Górze)

 

Motyl brudnicy mniszki. Czy rozpoznasz go w lesie?
(fot. G. Młynar, RDLP w Zielonej Górze)

Owady te są oczywiście naturalnym elementem środowiska. Kiedy jednak rozwój ich populacji zagraża ekosystemowi, trzeba pomóc przyrodzie w ich zwalczeniu, ponieważ przed gradacją nie obroni się sama. Dlatego też leśnicy, kiedy zachodzi taka potrzeba, zgodnie z przepisami, muszą las ochronić. Udostępnianie bezpiecznego lasu całemu społeczeństwu to ważny aspekt pracy leśnika.

Tak było i w tym roku na terenie RDLP w Zielonej Górze. Niewielkie fragmenty lasów (zarówno państwowych, jak i prywatnych) poddano opryskom. Leśnicy dokonali dokładnej selekcji terenu, objętego zabiegami. W tym roku były to obszary 10 z 20 nadleśnictw. Użyte zostały środki (Dimilin, Foray), działające na konkretne owady, nieszkodliwe dla innych leśnych zwierząt i roślin, a także dla człowieka. Są bezpieczne dla środowiska. Środki te nie stanowią zagrożenia także dla innych owadów, np. dla pszczół.

Preparaty zostały rozpylone w bezwietrzne i bezdeszczowe dni z popularnego „Antka”, bezpośrednio nad lasem, a o dokładnych miejscach informowały ogłoszenia i plakaty. Zabiegi zostały wykonane szybko i sprawnie, tak, aby jak najszybciej ponownie udostępnić lasy odwiedzającym.

Samolot AN-2 („Antek”), pomocnik leśników w walce z gradacją szkodnika
(fot. G. Młynar, RDLP w Zielonej Górze)

O prowadzeniu zrównoważonej gospodarki leśnej przez LP świadczą przyznane międzynarodowe certyfikaty FSC i PEFC. Więcej o nich tutaj.

Szczegółowe dane na temat zakończonych oprysków można uzyskać w RDLP w Zielonej Górze oraz w nadleśnictwach.

Więcej o tym, jak działają używane do oprysków środki oraz jak wygląda proces ich rozpylania opowiada nasz kolega Zdobek:

Tekst opracowano na podstawie materiałów przygotowanych przez Wydział Gospodarowania Ekosystemami w RDLP w Zielonej Górze.

Średnia (0 Głosy)