Lista aktualności Lista aktualności

Pomogli młodemu jeleniowi wydostać się z zamarzniętego stawu

Dzięki szybkiej reakcji mieszkańca Śliwnika i odpowiednich służb, na terenie Nadleśnictwa Szprotawa został uratowany młody jeleń.

Szprotawscy leśnicy, w miniony poniedziałek (1 lutego br.), otrzymali od mieszkańca miejscowości Śliwnik zgłoszenie z informacją, że na zamarzniętym stawie hodowlanym znajduje się młody jeleń (cielę) i nie może wydostać się na brzeg. Po otrzymaniu tego komunikatu leśniczy i podleśniczy ds. łowieckich niezwłocznie udali się na miejsce zdarzenia, gdzie zastali zwierzę oddalone o około 140 m od linii brzegowej zbiornika wodnego, ślizgające się na powierzchni akwenu. Następnie, w związku z potrzebą podjęcia specjalistycznych działań, leśnicy zawiadomili miejscową straż pożarną.


Zwierzę zostało bezpiecznie przetransportowane na ląd i zbadane leżąc w specjalistycznych sankach strażackich (fot. Michalina Biernat)

Niebawem, z odpowiednim ekwipunkiem, do akcji ratunkowej dołączyły dwa zastępy PSP ze Szprotawy. Strażacy, w niespełna godzinę, w bezpieczny sposób ściągneli jelenia z zamarzniętego stawu, wykorzystując do tego specjalne sanie i odpowiednie liny. Po przetransportowaniu zwierzęcia na ląd okazało się, że jeleń nie doznał urazu więc został wypuszczony na wolność, wracając szczęśliwie do leśnych ostępów.    

Wszystkim zaangażowanym dziękujemy za sprawnie przeprowadzoną akcję ratunkową.


Ocalony jeleń nie doznał uszczerbku na zdrowiu i został wypuszczony na wolność (fot. Michalina Biernat)

Apelujemy! 
W sytuacjach kiedy zauważymy zwierzę potrzebujące pomocy nie należy samemu podejmować działań ratowniczych. Wówczas, z zachowaniem bezpiecznej odległości od zwierzęcia, należy niezwłoczne powiadomić odpowiednie służby dzwoniąc na numer alarmowy 112 lub zawiadamiając miejscowe nadleśnictwo.

 

Średnia (0 Głosy)