Lista aktualności Lista aktualności

Pożeracz igieł – borecznik rudy

Borecznik rudy jest plagą drzewostanów sosnowych. Larwy tego groźnego szkodnika zaobserwowano na terenach leśnych oraz w przydomowych ogródkach.

 Larwy borecznika zjadają igły, przyczyniając się do osłabienia kondycji, a nawet śmierci drzew. Warto zatem wiedzieć, jak rozpoznawać boreczniki i monitorować wylęgi gąsienic oraz wyloty form dorosłych.

Chociaż odmiana borecznika rudego nie była częstym (nieproszonym) gościem naszych lasów do tej pory, tegoroczne larwy pojawiły się w większej ilości w drzewostanach leśnych oraz ogródkach działkowych okolic Zielonej Góry. 

 

W wielu miejscach, na sosnach, pojawiły się niewielkie, zielone gąsienice, które gromadnie zjadają zeszłoroczne igły. Zwykle można  je spotkać na młodych drzewkach, w miejscach dobrze nasłonecznionych. Tak będzie do końca czerwca. Następnie zaopatrzone w solidne zapasy larwy opuszczą się na ziemię i w  kokonie przejdą kolejną przemianę. Owady dorosłe pojawią się  już we wrześniu, by po krótkiej rójce złożyć jaja.
Borecznik rudy zimuje w stadium jaja złożonego pod skórką igły u podstawy pędu.
Owady te pojawiające się w ogrodach przydomowych - przestrzegając zawsze zasad bezpieczeństwa - można zwalczać odpowiednimi insektycydami.
W leśnictwie prowadzimy wyłącznie obserwacje ich rozwoju, wiedząc,  że szkodnik ten bardzo rzadko uśmierca nasze drzewa. Jego żerem padną tylko zeszłoroczne igły. Nowy, młody pęd pozwoli roślinie skutecznie przetrwać wcześniejszy  kryzys.

 

Średnia (0 Głosy)