Lista aktualności Lista aktualności

Poznaj Pętlę „Wiewióra" - to atrakcyjny szlak pieszo-rowerowy w Nadleśnictwie Szprotawa

Pętla „Wiewióra” to dziesięciokilometrowy szlak pieszo-rowerowy, który warto odwiedzić, choćby podczas wakacyjnych wypraw. Inwestycja powstała dzięki współpracy Nadleśnictwa Szprotawa z Urzędem Gminy Szprotawa.

Szlak biegnie przez malownicze tereny leśne Nadleśnictwa Szprotawa i polne. Na trasie warto też na chwile się zatrzymać, aby zobaczyć kilka interesujących miejsc, m. in. „Krzyż Plisaka” (ZPK Potok Sucha), Pałac Borowina, czy kamień hrabiego von Stoscha.


Nowo otwarta trasa pieszo-rowerowa Pętla "Wiewióra" ma długość 10 km i zlokalizowana jest w obszarze pól i lasów na terenie Nadleśnictwa Szprotawa/
fot. Bartłomiej Wrazeń 


Pałac Borowina to zabytek, który można podziwiać pokonując Pętlę "Wiewióra"/ fot. Bartłomiej Wrażeń

Nieopodal trasy rośnie pomnik przyrody „Dąb Śniadaniowy”. Ponadto ścieżka biegnie wokół terenów objętych programem ochrony przyrody Natura 2000, w leśnictwie Długie.


Dąb Śniadaniowy - dąb szypułkowy, będący pomnikiem przyrody o obwodzie ponad 700 cm, w którego pobliżu można zobaczyć również Dąb Kotwicza (pomnik przyrody rosnący w leśnictwie Długie)/ fot. Bartłomiej Wrażeń

Podczas wyprawy po Pętli „Wiewióra” można niejednokrotnie także odpocząć na jednym z dwunastu miejsc, przystosowanych do tego celu. Ponadto na parkingu, nieopodal miejscowości Dzikowice, znajduje się parking z wiatą, stołem i ławkami, który stanowi znakomity punkt startowy wyprawy. Dotrzeć tam można jadąc drogą nr 297 – na odcinku Szprotawa-Kożuchów, skręcając do miejscowości Dzikowice i po przejechaniu kilometra ukaże nam się nowe miejsce postoju pojazdów, tzw. MPP (zobacz jak dojechać → link).


Jedno z dwunastu miejsc odpoczynku na Pętli "Wiewióra"/ fot. Bartłomiej Wrażeń

Na wędrówkę lub przejażdżkę po trasie bardzo łatwo dołączyć również z okolicznych miejscowości, m.in. z Dzikowic, Długiego, Borowiny, Międzylesia. 
Pętla Wiewióra jest częścią niedawno utworzonego Zespołu Przyrodniczo – Krajobrazowego „Potok Sucha”. Serdecznie zapraszamy do odwiedzania Pętli "Wiewióra" oraz życzymy udanych i bezpiecznych wypraw!

Średnia (0 Głosy)