Lista aktualności Lista aktualności

Ratujemy nasze lasy!

Zmiany klimatyczne, a szczególnie coraz więcej ciepłych, upalnych dni i trwałe obniżenie się poziomu wód gruntowych dotykają również lasy. Skutkiem tych zmian może być osłabienie drzew, a konsekwencją rozwój szkodników owadzich atakujących nasze lasy.

W roku 2018, w nadleśnictwach RDLP w Zielonej Górze ponad 90 ha drzewostanów musiało zostać wyciętych, głównie z powodu gradacji korników.

Ubiegłoroczna susza miała szczególny wpływ na stan lasów i ewidentnie zaszkodziła sosnom i świerkom. W normalnych warunkach, wówczas kiedy w środowisku przyrodniczym nie zachodzą nagłe zmiany, drzewa mają szansę obronić się same. Dzieje się tak dzięki fizjologicznej reakcji polegającej na zalewaniu żywicą chodników, w których żerują owady.      
Niestety miniony rok, charakteryzujący się deficytem wody, był wyjątkowo niekorzystny
dla naszego otoczenia przyrodniczego. Kondycja zdrowotna lasów znacznie się pogorszyła. Prowadzone przez leśników działania zapobiegawcze mają na celu ograniczenie szybkiego rozmnażania się szkodników wtórnych w lasach.


Żer kornika ostrozębnego, który najczęściej żeruje pod korą na sośnie zwyczajnej, wyjątkowo na świerku i modrzewiu
(fot. Katarzyna Szkopińska, Nadleśnictwo Zielona Góra)

Początkowo, wycinane są pojedyncze drzewa, aby unieszkodliwić różne gatunki korników, które są jednym z najgroźniejszych szkodników naszych lasów. Przy masowym występowaniu drzew zasiedlanych przez owady, konieczne jest podjęcie decyzji o zakwalifikowaniu danego obszaru leśnego do wykonania cięć sanitarnych.

Co robią leśnicy, żeby ratować nasze lasy?

„Stale rejestrujemy nowe miejsca masowego pojawienia się szkodników. Jedynym lekarstwem jest szybkie podjęcie decyzji o wycięciu zaatakowanych przez owady drzew, a nawet czasami całych drzewostanów. Niezwykle istotne jest niezwłoczne wywiezienie drewna z lasu. Koniecznością jest również spalenie pozostałych na powierzchni gałęzi. Wywiezione drewno musi zostać w jak najszybszym czasie przetworzone” - mówi Krzysztof Poczekaj Zastępca Dyrektora ds. Gospodarki Leśnej RDLP w Zielonej Górze. 

W zielonogórskiej Dyrekcji Lasów Państwowych powołano zespół fachowców, który obecnie pracuje nad wytycznymi postępowania w obliczu gradacji szkodników. Już pierwsze wycinki, w sąsiedztwie miasta Zielona Góra, wzbudziły niepokój mieszkańców.

Jak zapewnia Dyrektor Krzysztof Poczekaj „Usunięcie zaatakowanych przez korniki drzew, skutkuje wstrzymaniem zaplanowanych wcześniej do wycięcia innych drzewostanów - zgodnie z operatem Planu Urządzenia Lasu link.

Oczywiście, zgodnie ze sztuką leśną na każdej powierzchni, gdzie las musiał być wycięty, posadzone będą nowe uprawy leśne.

UWAGA! Wszystkich amatorów leśnych spacerów, biegaczy i rowerzystów uczulamy na zachowanie szczególnej ostrożności w czasie pobytu w lesie. Zwracajmy uwagę na tablice ostrzegawcze! Nie wchodźmy tam, gdzie trwają prace leśne!


Zachowajmy ostrożność i rozwagę w lesie! A za kilka lat może wspólnie odnowimy ten las?
(fot. Arkadiusz Kapała, Nadleśnictwo Zielona Góra)

W celu uzyskania szczegółowych informacji, na temat lokalizacji drzewostanów planowanych do wycięcia,  prosimy o bezpośredni kontakt z poszczególnymi Nadleśnictwami (link). Dodatkowo na stronie internetowej RDLP w Zielonej Górze będą umieszczane aktualności w tej sprawie.

Średnia (0 Głosy)