Lista aktualności Lista aktualności

Rok 2022 w liczbach

Styczeń to czas podsumowań i postanowień. Również my- leśnicy zielonogórscy –uruchamiamy nasze liczydła i podajemy pigułkę wiedzy o minionym roku

#hektarylasu

W 2022 roku powierzchnia leśna naszej dyrekcji wynosiła ponad 453 tysiące hektarów.

Planowane, zgodnie z Planem Urządzenia Lasu cięcia rębne wykonane w 20 nadleśnictwach to 4 tysiące ha.

#sadzimy

Posadzono ponad 25 mln sztuk drzew na powierzchni prawie 4 tysięcy hektarów. Nie była to tylko sosna ale aż 34 gatunki drzew i krzewów, w tym dąb (szypułkowy i bezszypułkowy),buk zwyczajny, brzoza brodawkowata, świerk pospolity, olsza szara, olsza czarna, grab pospolity, jarząb pospolity, jarząb brekinia, lipa, klon jawor, wiąz szypułkowy i inne.

#drewno

Pozyskanie drewna zamknęło się na poziomie 2,1 mln m3 w tym 1,0 mln m3 w cięciach rębnych.

#pożarylasu

Wybuchło 385 pożarów lasu. Największy pożar objął powierzchnię 18,2 ha.

Spłonęły aż 93 hektary lasu.

Na ochronę lasu przed pożarami wydatkowaliśmy 14,3 mln zł.

Gaszenie z wykorzystaniem czarterowanych samolotów kosztowało ponad 3 mln zł

Wśród przyczyn pożarów około 35% to podpalenia a 20% to tzw. nieostrożność i zaniedbanie człowieka.

#ochronalasu

Koszty ochrony lasu to prawie 33 mln zł w tym 3,5 mln to zwalczanie szkodliwych owadów za pomocą czarterowanych samolotów.

Zamontowaliśmy w lesie ponad 1,7 tysiąca nowych budek lęgowych dla ptaków i schronów dla nietoperzy, a 14 tysięcy budek zostało przygotowanych dla skrzydlatych lokatorów.

W zielonogórskich lasach zebrano 5 tysięcy m3 śmieci, które zmieściłyby się w 69 wagonach towarowych. Kosztowało to wraz z utylizacją ponad 1,7 mln zł.

#podatki

Podatek leśny odprowadzony do kasy samorządowej to 14,5 mln zł.

#drogipubliczne

Na zadania administracji publicznej przekazaliśmy 7,3 mln zł, w tym na budowę i przebudowę dróg publicznych 6,9 mln zł.

14 mln wpłaciliśmy do budżetu Państwa na fundusz dróg samorządowych.

Rozmowa w Dyrektorem RDLP w Zielonej Górze_TVP3 Gorzów Wlkp.

#ochronaprzyrody

Na obszarze zarządzanym przez nasze nadleśnictwa mamy 32 rezerwaty i 494 pomniki przyrody. Na ochronę  bioróżnorodności przeznaczyliśmy 870 tysięcy zł.

Przygotowano program ochrony starych odmian drzew owocowych.

#turystykaleśna

Liczba udostępnianych obiektów turystycznych, wg bazy „czaswlas.pl”, dla całej RDLP wynosi 418 (wg kategorii: parkingi, kluczowe szlaki, ścieżki dydaktyczne, obiekty infrastruktury, punkty widokowe, wybrane pomniki przyrody, pokoje gościnne i ośrodki, strefa „Zanocuj w lesie”). Wydatki na utrzymanie tych obiektów to ponad 2 mln zł.

Oddaliśmy do użytku 15 km tras edukacyjnych, to nowa Pętla Wiewióra w szprotawskich lasach i rozbudowana Geościeżka koło Łęknicy.

Wkrótce podamy więcej informacji, ponieważ okres sprawozdawczy trwa i musimy jeszcze podsumować działalność wszystkich naszych jednostek.

To oczywiście tylko niewielki wycinek tego co zrobiliśmy razem z naszymi partnerami, pracownikami zakładów usług leśnych, firmami, które wykonywały dla nas inwestycje, oraz ze wszystkimi, z którymi współpracowaliśmy.

DZIĘKUJEMY ZA 2022 ROK!

Średnia (0 Głosy)