Lista aktualności Lista aktualności

Rozpoczęła się akcja Straży Leśnej "Jesień 22"

Priorytetem kolejnej edycji akcji Straży Leśnej, realizowanej pod kryptonimem „Jesień 22, jest m.in. ochrona zasobów przyrodniczych i bezpieczeństwo ludzi, odwiedzających leśne ostępy. Jest to istotne zwłaszcza teraz, w okresie trwającego grzybobrania.

Jesień sprzyja spacerom leśnym, nie tylko z uwagi na pojawiające się grzyby, ale również inne owoce leśne. To okres kiedy las jest pełen bogactw – poza owocami runa leśnego, dojrzewają także nasiona drzew i krzewów, które również chętnie zbieramy (np. orzechy laskowe). Te leśne smaki prowokują często do wypraw w leśne ostępy więc warto zadbać o bezpieczeństwo swoje i innych. To właśnie zadanie stanowi jeden z wielu elementów pracy Straży Leśnej. Bardzo ważnym aspektem jest także ochrona zasobów przyrodniczych, gdyż zdarza się, że dochodzi do rozjeżdżania ściółki leśnej, czy hałasowania co wzbudza niepokój zwierząt. Niestety, w ostatnim czasie coraz częściej też dochodzi do kradzieży drewna i zaśmiecania lasów. Dlatego celem akcji „Jesień 22” jest zachowanie bezpieczeństwa w szerokim tego zakresie, poprzez prewencyjne działania - dla ludzi, i dla lasu.

Od 21 września do 8 października br. wzmożone będą patrole Straży Leśnej, w ramach akcji kontrolno-prewencyjnej „Jesień 22”.

W tej ogólnopolskiej akcji weźmie udział około tysiąca strażników leśnych, a także włączą się inne  służby, odpowiedzialne za bezpieczeństwo publiczne. Nadrzędnym celem jest przeprowadzenie działań prewencyjnych i kontrolnych w taki sposób, aby zapewnić ludziom bezpieczne korzystanie z terenów leśnych, ochronę zasobów przyrodniczych oraz w sytuacji koniecznej egzekwowanie w lesie zachowań zgodnych z obowiązującymi przepisami, od osób korzystających z lasów. Straż Leśna, w ramach cyklicznej akcji, prowadzi działania z wykorzystaniem narzędzi do zdalnego monitorowania terenów leśnych (kamer leśnych, fotopułapek i dronów).

- W minionym roku, podczas akcji „Jesień 21”, na terenie dwudziestu nadleśnictw RDLP w Zielonej Górze, strażnicy leśni podczas służb patrolowych przeprowadzili 158 interwencji, wymagających wyjaśnienia wobec osób przebywających w lesie. Odnotowano 160 wykroczeń - w szczególności w związku z art. 161 KW , czyli nieuprawnionym wjazdem pojazdem silnikowym do lasu, nałożono 36 mandatów karnych oraz zastosowano 122 pouczenia w trybie art. 41 KW. Wówczas, doszło także do kradzieży drewna oraz odnotowano 2 przestępstwa, w tym też przypadek kłusownictwa. Prowadzone były także kontrole pojazdów transportujących drewno.  Wiele spotkań strażników leśnych z osobami przebywającymi w lesie miało także charakter edukacyjny i informacyjny, np. w zakresie bezpiecznego parkowania w lesie w miejscach do tego wyznaczonych, czy tez korzystania z bezpłatnej aplikacji mBDL – relacjonuje Paweł Wcisło, naczelnik Wydziału Obronności i Ochrony Mienia w RDLP w Zielonej Górze.

Zadbaj o swój komfort i bezpieczeństwo w lesie!

Wybierając się na spacer do lasu warto odpowiednio wcześniej zaplanować swoją wycieczkę, np. korzystając z bezpłatnej aplikacji mBDL (Mobilny Bank Danych o Lasach – link), dzięki której możemy zweryfikować możliwości bezpiecznego i zgodnego z prawem zaparkowania, albo też idąc indywidualnie można udostępnić swoją lokalizację innym osobom. Różnie przydatnym narzędziem jest również portal online „Czas w las” (link), który obejmuje całą Polskę. Można tu znaleźć ciekawe miejsca do odwiedzenia, lokalizację miejsc postojowych, czy też gotowe pomysły na wyprawy. Wspomniane propozycje mogą nie tylko uatrakcyjnić wyjście/wyjazd do lasu, ale przede wszystkim wpłynąć na bezpieczne zaplanowanie wycieczki w leśne ostępy. Zachęcamy do korzystania z tej ciekawej oferty, bo polskie lasy – zajmujące niemal 1/3 powierzchni kraju są niezwykle urokliwe. Pamiętajmy też, że las pełni trzy funkcje – przyrodniczą, społeczną i gospodarczą. Oczywiście korzystanie z jego darów jest w Polsce bezpłatne i legalne, o ile prowadzone jest zgodnie z obowiązującymi przepisami. 

Średnia (0 Głosy)