Lista aktualności Lista aktualności

Sukces Akcji #sadziMY w zielonogórskich nadleśnictwach – leśnicy przekazali ponad 7,7 tys. sadzonek!

W ramach ogólnopolskiej inicjatywy #sadziMY, w całej Polsce leśnicy przekazali ponad milion sadzonek. Ta proekologiczna inicjatywa, która nie tylko promuje ochronę środowiska, ale także buduje więź między społecznością lokalną a natura, odbyła się po raz piąty.

W pierwszych dniach października, w ramach ogólnopolskiej inicjatywy #sadziMY, leśnicy z zielonogórskich nadleśnictw włączyli się w akcję rozdawania sadzonek drzew i krzewów, wyhodowanych na szkółkach leśnych. Efekty tego zielonego przedsięwzięcia są imponujące – 7 758 sadzonek rodzimych gatunków trafiło w ręce entuzjastów z regionu, którzy teraz będą mogli zaopiekować się nimi, sadząc rośliny w swoich ogrodach czy innych miejscach, gdzie będą mogli doglądać ich wzrostu. Część sadzonek trafiła także do szkół i od teraz będą ozdabiać tereny, z których korzystają dzieci i młodzież, m.in. z Zespołu Edukacyjnego nr 4 w Zielonej Górze, Szkoła Podstawowa w Witoszynie, Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Bukowinie Bobrzańskiej, Szkoły Podstawowej nr 1 w Kożuchowi Zespołu Szkół Centrum Ksztalcenia Rolniczego w Henrykowie i Żłobka „Fasolki" w Przecławiu.


Uczestniczka akcji #sadziMY, która odebrala od pracowników RDLP w Zielonej Górze sadzonki, m.in. jarzebu pospolitego/ fot. Ewelina Fabiańczyk

W inicjatywę włączyli się również pracownicy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze, przekazując entuzjastom sadzonki. Leśnicy, przy siedzibie dyrekcji – w sąsiedztwie Bachusika Silvanusa przekazywali sadzonki lipy drobnolistnej, buka zwyczajnego, graba zwyczajnego, brzozy pospolitej, klonów – jawora i pospolitego, świerka pospolitego oraz gruszy dzikiej, jabłoni dzikiej, jarzębu pospolitego i innych krzewów.
Warto również zaznaczyć, że województwo lubuskie, w obszarze którego znajduje się większość zielonogórskich nadleśnictw, jest liderem w Polsce pod względem lesistości. To właśnie tutaj, tereny leśne zajmują wyjątkowo dużą przestrzeń, około 50 % powierzchni województwa.

Warto podkreślić, że uczestnicy akcji #sadziMY wykazali niezwykłe zaangażowanie i odpowiedzialność.
Duża część z nich przyniosła własne opakowania, zgodnie z wcześniejszymi apelami były to opakowania z recyklingu. Przydały się one do osłony systemu korzeniowego. To bardzo ważne, aby sadzonka była odpowiednio zabezpieczona przed wysuszeniem, zanim zostanie posadzona.

Zrównoważony rozwój i działania dla lasu, dla ludzi  - to jest ważne!
Dodatkowo, akcja nie ograniczyła się jedynie do przekazywania sadzonek. W ramach kontynuacji zeszłorocznej inicjatywy, leśnicy zachęcali również do przynoszenia plastikowych nakrętek. Ten gest ma dwa wymierne cele - wspieranie recyklingu oraz pomoc w zbiórce nakrętek na rzecz jednej z mieszkanek Zielonej Góry.

 

Akcja była także świetną okazją do podkreślenia roli i ważnych funkcji lasów  - przyrodniczej, społecznej i gospodarczej. W trakcie działań edukacyjnych dot. przekazywanych sadzonek, preferencji poszczególnych gatunków itp., leśnicy mieli okazję również porozmawiać na temat znaczenia edukacji leśnej i Lasów Państwowych, które w tym roku obchodzą dwa ważne jubileusze – 20-lecia zorganizowanej działalności edukacyjnej i 100-lecia istnienia instytucji.


W trakcie akcji leśnicy prowadzili również działania edukacyjne, m.in. związane z prawodlowym sadzeniem drzew/ fot. Ewelina Fabiańczyk

Cała akcja odbyła się w duchu współpracy społeczności lokalnej, która podjęła wyzwanie troski o środowisko naturalne. Dzięki temu, niemal 8 tysięcy nowych drzew i krzewów w regionie, a ma szansę rosnąć i wzbogacić nasz krajobraz, tworząc jednocześnie ostoje dla wielu organizmów w lokalnym ekosystemie.

Dodatkowo, na skalę całego kraju, akcja #sadziMY przyniosła naprawdę imponujące rezultaty. Leśnicy rozdali ponad milion sadzonek, które teraz znajdą swoje miejsce w polskich ogrodach i terenach zadrzewionych.

Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w tej zielonej inicjatywie! Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji z akcji #sadzimy, opublikowanych w profilach Facebook jednostek organizacyjnych Lasów Państwowych (link).

 

Średnia (0 Głosy)