Lista aktualności Lista aktualności

Święty Jan Gwalbert patron leśników

Od 2021 roku polscy leśnicy oficjalnie przyjęli świętego Jana Gwalberta za swojego patrona a 12 lipca obchodzony jest Dzień Leśnika.

Jest to święto branżowe, dedykowane pracownikom leśnictwa. Lipcowa data nie jest przypadkowa, bowiem związana jest ściśle z dniem poświęconym w kościele katolickim osobie świętego Jana Gwalberta. W języku hebrajskim to imię znaczy „Bóg jest litościwy”. Ten mało znany przedstawiciel panteonu świętych, który żył w latach 995-1073, został kanonizowany w 1163 r. przez papieża Celestyna III, a w 1951 roku  został ogłoszony przez papieża Piusa XII jako oficjalny patron wszystkich ludzi lasu.

W Polsce kult świętego rozpoczął się w 1801 r. wraz z wybudowaniem w parafii Stany kościoła pod Jego wezwaniem. Jako patron ludzi lasu został być czczony dopiero na początku XXI wieku. Stało się tak m.in. za sprawą profesora Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu Jerzego Wiśniewskiego, który wiele lat zabiegał o godne uhonorowanie właściwego patrona. W jednej ze swoich publikacji zawarł następujące przesłanie:

„Warto by na rozstajach dróg, w rodzimych borach i lasach stawiano nie tylko kapliczki poświęcone patronowi myśliwych, ale także nieznanemu patronowi leśników. Będą to miejsca należnego kultu, a także podziękowania za pracę boskim dziełem stworzenia. A kiedy nadejdą ciemne chmury związane z pracą codzienną, reorganizacjami, bezrobociem, będzie można zawsze prosić o pomoc i wsparcie św. Jana Gwalberta, któremu losy leśników nie są obce.”

Przytoczone przesłanie znalazło materialne odzwierciedlenie przy siedzibie Nadleśnictwa Wymiarki. Do powstania kapliczki przyczyniły się czynniki abiotyczne w postaci burzy i porywistego wiatru, które 21 października 2021 r. złamały leciwą wierzbę rosnącą nieopodal biurowca. Sytuacja miała swój szczęśliwy wymiar, bowiem spadający konar runął obok domu jednorodzinnego w odległości około jednego metra od ściany, nie czyniąc zniszczeń w zabudowaniach.

Złamana wierzba (Fot.Jarosław Karwański)

Z powstałego kikuta miejscowy artysta rzeźbiarz Pan Marek Łozowski „wydobył” wizerunek patrona leśników św. Jana Gwalberta. Tym sposobem powstała unikatowa kapliczka, która jest pierwszym tego typu artefaktem na terenie lasów zielonogórskich.

Sylwetka patrona leśników stała się inspiracją dla leśniczki Eli Trybulec z Nadleśnictwa Bytnica, która namalowała św. Jana Gwalberta.

Obraz Św.Jana Gwalberta autorstwa Elżbiety Trybulec

 

Średnia (0 Głosy)