Lista aktualności Lista aktualności

Wspólnie posadziliśmy ponad 200 drzew!

Przedstawiciele Ministerstwa Klimatu i Środowiska, parlamentarzyści i samorządowcy, zaproszeni goście i dzieci z wychowawcami - wszyscy połączyli siły z leśnikami, w ramach ogólnopolskiej akcji „Łączą nas Drzewa”, i wspólnie posadzili drzewa uświetniając Międzynarodowy Dzień Dziecka.

Akcja „Łączą Nas Drzewa” została zainaugurowana przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę w Międzynarodowy Dzień Lasów, przypadający na 21 marca. Pomysłodawcą projektu, realizowanego przy współpracy z Lasami Państwowymi, jest Ministerstwo Klimatu i Środowiska, a główną ideą akcji jest podkreślenie faktu, że drzewa stanowią jeden z kluczowych elementów zielonej infrastruktury, zaspokajającej liczne potrzeby społeczne. I między innymi na ten temat uczestnicy wydarzenia rozmawiali z dziećmi, sadząc 1 czerwca br. rodzime gatunki drzew na terenie jednego z dwudziestu nadleśnictw zielonogórskiej dyrekcji Lasów Państwowych. Nasze młode pokolenie nie tylko w praktyce zobaczyło jak tworzy się las, ale także samodzielnie wskazywało jak ważną rolę odgrywają drzewa i jakie funkcje pełnią lasy.

Radość, współpraca, satysfakcja... i drzewo rośnie!
To tylko szczypta pozytywnych emocji, które towarzyszyły wszystkim uczestnikom akcji zorganizowanej przez leśników na terenie Nadleśnictwa Zielona Góra. Kontakt z naturą jest istotny dla nas wszystkich. Dlatego sadząc i dbając o trwałość lasu myślimy o naszym młodym pokoleniu, a Międzynarodowy Dzień Dziecka stanowił doskonałą okazje do wspólnego działania. To właśnie od dzieci wiele zależy (...).


Las spełnia wiele funkcji i właśnie w terenie uczestnicy wydarzenia nie tylko sadzili drzewa, ale także dzielili się swoją wiedzą z dziećmi
(fot. Ewelina Fabiańczyk)

W trakcie akcji, najmłodsi z pełnym zaangażowaniem i wiedzą wielokrotnie prezentowali swoją świadomość na temat równowagi w przyrodzie, istoty natury, czy też określając różne funkcje lasu – przyrodniczą, społeczną i gospodarczą. Jak sami oznajmiali: "drzewa dają tlen", "poprawiają klimat",  „lasy są domem dla zwierząt i owadów", "dzięki lasom mamy drewno na dom i książki", „możemy chodzić do lasu i podziwiać naturę", "zbierać grzyby" i "spędzać tam fajny czas" (...).

Akcja rozpoczęła się oficjalnym powitaniem gości, przez gospodarzy akcji: Wojciecha Grochalę - Dyrektora RDLP w Zielonej Górze i Edwarda Siarkę – Sekretarza Stanu, Pełnomocnika Rządu ds. Leśnictwa i Łowiectwa oraz Rafała Ozimińskiego – Nadleśniczego Nadleśnictwa Zielona Góra. W trakcie rozpoczęcia słowo duchowe przekazał ks. Biskup Tadeusz Lityński - gospodarz Diecezji Zielonogórsko Gorzowskiej, duszpasterz leśników polskich, który następnie wspólnie z przedstawicielem władzy państwowej zainaugurował zielonogórskie wydarzenie sadząc pierwsze drzewa.


Ks. Biskup Tadeusz Lityński - duszpasterz leśników polskich i Edward Siarka - Sekretarz Stanu, Pełnomocnik Rządu ds. Leśnictwa
i Łowiectwa z chłopcem podczas sadzenia pierwszego drzewa, w ramach akcji "Łączą nas Drzewa" (fot. Ewelina Fabiańczyk
)

  
Nadleśniczy Nadleśnictwa Zielona Góra z dziećmi i zaproszonym gościem (fot. z lewej) oraz grupa uczniów w trakcie sadzenia drzew
z parlamentarzystami, samorządowcami i leśnikami (fot. z prawej) w Międzynarodowym Dniu Dziecka
posadzili łącznie 170 lip drobnolistych (fot. Ewelina Fabiańczyk)


Sadzenie drzew to czasami nie lada wyzwanie, o czym przekonali się uczestnicy wydarzenia i mimo trudności
z ogromnym zapałem odnawiali powierzchnię leśną (fot. Grzegorz Patek)

Parlamentarzyści i samorządowcy, zaproszeni goście wspólnie z leśnikami połączyli siły z zielonogórskimi trzecioklasistami, z pobliskich szkół - Szkoły Podstawowej nr 18 im. Arkadego Fiedlera i Ekologicznej Szkoły Podstawowej nr 22 z Oddziałami Integracyjnymi i łącznie posadzili 210 rodzimych drzew, w tym takie gatunki jak lipa drobnolistna i świerk pospolity. Dzięki temu wydarzeniu, niezapomnianym obrazem stała się piękna aleja lip, rosnąca na Górze Wilkanowskiej – najwyższym wzniesieniu w Wale Zielonogórskim (221 m n.p.m.).


Dwurzędowa aleja lip, posadzona 1 czerwca 2021 r. na Górze Wilkanowskiej, w ramach akcji "Łączą nas Drzewa",
stanowi niezwykłą pamiątkę Międzynarodowego Dnia Dziecka (fot. Grzegorz Patek)

Kolejnym punktem programu, było przekazanie przez przedstawiciela Ministerstwa Klimatu i Środowiska istotnej dla mieszkańców gminy Bytnica informacji o uznaniu dofinansowania  na przebudowę odcinka drogi gminnej, biegnącej w relacji Bytnica – Kosobudz i drogi leśnej na odcinku 1 908 m, o które wnioskowało Nadleśnictwo Bytnica. Ta inwestycja w znaczący sposób ułatwi ludności miejscowej przejazd pomiędzy wymienionymi miejscowościami. Jej przebudowa bez wątpienia będzie osiągnięciem celu publicznego, związanego z obowiązkiem, jaki spoczywa na jednostce samorządu terytorialnego. Wartość tego zadania wynosi ponad 1, 21 mln zł brutto, a jego realizacja zamknie ostatni etap inwestycji prowadzonej od 2011 roku.


Uczestnicy wydarzenia w trakcie przekazywania informacji na temat planowanej inwestycji dofinansowania przebudowy drogi gminnej na terenie Nadlesnictwa Bytnica (fot. Grzegorz Patek)

Następnie wyróżniono szkoły za udział w akcji „Łączą nas Drzewa” i za propagowanie działań proekologicznych, przekazując na ręce wychowawców podziękowania, a później już tylko najmłodsi byli w kręgu zainteresowania wszystkich uczestników wydarzenia. Uświetniając ten szczególny dzień jaki przypada 1 czerwca, dzieciom wręczono symboliczne upominki i zapraszono na dalszą przygodę – leśny spacer do wieży z edukatorami Nadleśnictwa Zielona Góra.


Po posadzeniu drzew dzieci wyruszyły z leśnikami na edukacyjną wyprawę do lasu (fot. arch. RDLP w Zielonej Górze)

To był wyjątkowy dzień! Przekazujemy słowa uznania dla wszystkich uczestników akcji „Łączą nas Drzewa”, wyrażając nadzieję, że w przyszłości jeszcze będzie niejedna okazja, aby móc wspólnie posadzić drzewa na Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze.

Średnia (0 Głosy)