Lista aktualności Lista aktualności

zachować, chronić i użytkować las

Ochrona lasów to nasz najważniejszy ustawowy obowiązek

Lasy Państwowe same finansują gospodarkę leśną. Ponieważ są jednostką samofinansującą się, nie obciążają podatników, co więcej oprócz utrzymania i pomnażania leśnego majątku, wnoszą do budżetu państwa liczące się środki finansowe.

Cel naszej pracy jest prosty: zachować, chronić i użytkować las tak, by przyszłe pokolenia mogły w pełni korzystać z jego przyrodniczych i gospodarczych walorów. Dlaczego przyszłe? Bo my nie doczekamy dnia, w którym będzie można w pełni docenić efekty naszych starań. Od posadzenia drzewa do jego wycięcia mija czasem ponad sto lat.

JAK DO TEGO CELU ZMIERZAMY?

Chronimy lasy – to nasz najważniejszy ustawowy obowiązek. Zagrożeń jest wiele: pożary, choroby, presja cywilizacji, działania człowieka, zanieczyszczenia przemysłowe, huragany, obfite opady śniegu, susze i wiele innych. Wszystkie mogą zagrozić trwałości lasu. Jej utrzymanie jest niezbędne, by lasy mogły pełnić swoje funkcje: chronić klimat, wodę i powietrze oraz tworzyć warunki do życia człowieka. Sadzimy też drzewa.

I to niemało, bo każdego roku pół miliarda! Czasem wspiera nas w tym natura i wykorzystujemy naturalny obsiew. Potem przychodzi czas ochrony i pielęgnacji. Młode drzewka mogą się stać posiłkiem dla zwierząt malutkich (owady) i dużych (roślinożerne ssaki). Konkurują też między sobą i z trawami o światło. Przez lata wzrostu lasu zmieniają się zagrożenia, ale nasze skupienie na bezpieczeństwie leśnego ekosystemu pozostaje niezmienne. Oprócz tego zajmujemy się przygotowaniem lasów na twoją w nim obecność: wytyczamy szlaki, budujemy ścieżki edukacyjne i obiekty turystyczne. Czasem musimy też bronić lasu przed kłusownikami, złodziejami drewna i podpalaczami.

Chronimy także leśną przyrodę, stwarzając warunki do życia dla jak największej liczby gatunków.
Cykl zamyka się, gdy drzewostany osiągną wiek dojrzały. Wycinamy je, aby dostarczyć ludziom drewna, i natychmiast (a czasem nawet lata wcześniej) wprowadzamy kolejne pokolenie drzew.

Czym zajmują się zielonogórscy leśnicy? Przypominamy o tym w naszym filmie.

Tekst : na podstawie założeń kampanii "Dla lasu dla ludzi"

Średnia (0 Głosy)