Lista aktualności Lista aktualności

Żacy sadzą lasy

„Studenci sadzą las" – jest akcją zorganizowaną przez Niezależne Zrzeszenie Studentów i Lasy Państwowe. Nawiązuje do przedwojennej tradycji wspólnego sadzenia lasu.

W akcję zaangażowało się łącznie 50 żaków i przedstawicieli Lasów Państwowych oraz lokalnych samorządów. 1 kwietnia, na terenie Nadleśnictwa Świebodzin, wspólnie posadziliśmy 3,6 tys.  sadzonek dębu bezszypułkowego i lipy drobnolistnej. Nowy las będzie rósł  na powierzchni 60 arów! Akcja przebiegała pod hasłem: „1000 drzew na minutę!".

Święto Lasu jest tradycją łączącą leśników i społeczeństwo we wspólnej akcji zalesieniowej. Cała nadzieja w Was - młodym pokoleniu - ,które przejmie po nas odpowiedzialność dbania o przyrodę  i stanie na straży jej praw – powiedział Leszek Banach, dyrektor RDLP w Zielonej Górze.

Przybyli goście posadzili klonową aleję w Parku Przyzamkowym w Łagowie. Nadleśnictwo przygotowało również stoisko, w którym można było otrzymać upominki w postaci sadzonek drzew i krzewów leśnych do posadzenia na własnym terenie.

Przed sadzeniem, zastępca nadleśniczego Jarosław Guzowski, poinstruował studentów jak prawidłowo sadzić drzewa.

Młodzież bardzo szybko „zaskoczyła" sposób sadzenia. Sprytnie im to idzie, mają duży zapał do pracy i potrafią prawidłowo obchodzić się z sadzonkami - nie wysuszają ich zbyt długim trzymaniem w ręku i dobrze, szybko sadzą. Należy im się duża pochwała – komentował nadleśniczy Nadleśnictwa Świebodzin Lech Kołdyka.

Maria Cholewińska wiceprzewodnicząca Zarządu Krajowego ds. Projektów NZS z uśmiechem relacjonowała akcję: Idziemy do przodu jak burza! Uczymy się nowych rzeczy i bardzo nam się to podoba. Jesteśmy bardzo zadowoleni, mimo że niektórzy z nas odbyli długą podróż by stawić się dziś w pełnej gotowości do sadzenia. Ekipę reprezentują bowiem studenci z Poznania, Warszawy, Krakowa i Wrocławia.

W akcji sadzenia lasu wzięli także udział dyrektor regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych Leszek Banach oraz załoga Nadleśnictwa Świebodzin pod przewodnictwem nadleśniczego Lecha Kołdyki, Zbigniew Szumski, starosta powiatu świebodzińskiego, wójt Czesław Kalbarczyk oraz sołtys Łagowa Czesław Piniuta, Romuald Klaszczyński, zastępca komendanta powiatowego policji w Świebodzinie, zastępca komendanta powiatowego PSP Dariusz Paczesny, prezes kopalni Sieniawa Andrzej Bik.

Średnia (0 Głosy)