Lista aktualności Lista aktualności

Zapraszamy na warsztaty do Parku Mużakowskiego!

Już w najbliższy weekend, podczas „Jabłoniowego zawrotu głowy”, odbędą się jesienne eko-warsztaty z leśnikami.

Ciekawe wydarzenie w lubuskiem!

W sobotę, 28 września 2019 r., na terenie historycznej szkółki – po polskiej stronie Parku Mużakowskiego, organizująca imprezę Pracownia Terenowa Narodowego Instytutu Dziedzictwa „Park Mużakowski” w Łęknicy wraz z partnerami zapraszają na cykliczne wydarzenie pn. „Jabłoniowy zawrót głowy”. Na uczestników będzie czekało wiele ciekawych atrakcji!

Co w programie?

W programie przewidziano m.in. kiermasz roślin i owoców, w ramach którego zaprezentują się okoliczni szkółkarze, sadownicy i ogrodnicy. Jesień to idealna porą roku, aby zadbać też o własne zdrowie, swój ogród, a może posadzić w nim drzewa? Zatem podczas imprezy, odbędą się warsztaty ruchowe i artystyczne, a także poza regionalnymi produktami i lokalnym rękodziełem będzie można zdobyć wiele starych odmian drzew owocowych. Na pewno nie zabraknie porad ogrodniczych, a dodatkową atrakcją będą się spacery z ogrodnikami po okolicznym terenie.

Urocze miejsce – bo to perła regionu!

Planując przyjazd na Jabłoniowy zawrót głowy, może warto przemyśleć opcję weekendowej wycieczki?! Bo przecież Geopark Łuk Mużakowa, uznawany za perłę lubuskiego, to unikatowe miejsce, które każdy powinien zobaczyć! Na jego terenie znajduje się właśnie Park Mużakowski – jeden z najbardziej rozległych parków krajobrazowych w Europie oraz trasa geoturystyczna Dawna Kopalnia „Babina” – edukacyjna geościeżka Nadleśnictwa Lipinki, która w 2017 roku zdobyła I miejsce w konkursie Ministerstwa Środowiska „Geologia 2017".

Czym w tym roku zaskoczą zielonogórscy leśnicy?

Podczas szóstej edycji imprezy, edukatorzy leśni zaproszą do udziału w eko-warsztatach pn. "Leśny papier czerpany – kreuj, komponuj i zabierz naturę ze sobą!".
To, że drewno jest podstawowym surowcem do produkcji papieru, wszyscy wiemy. Ale jak w dzisiejszych czasach stworzyć papier? Uwwzględniając aktualne zaopatrzenie sklepów i dostępność szerokiej gamy wyrobów papierniczych to pytanie raczej nie zaprząta nikomu codziennych myśli. "Zerkając" jednak wstecz, na przykład jak było 95 lat temu, kiedy powstały w Polsce Lasy Państwowe - czy wówczas dostępny był biały, syntetyczny papier?  Może warto się nad tym zastanowić (...)? Wtedy przodowała manufaktura, każdy Polak statystycznie wykorzystywał ok. 3 kg papieru rocznie i wiele rzeczy było produkowanych z wykorzystaniem pracy ludzkich rąk.
Dlatego też postanowiliśmy, że w Leśnej Osadzie Lasów Państwowych, w trakcie "Jabłoniowego zawrotu głowy" zaprezentujemy dawną sztukę tworzenia papieru. Będzie to wspaniała okazja, aby w formie zabaw manualnych, rozmawiając o nurtujących nas aspektach przyrodniczych, zaprojektować własny arkusz z eko-papieru czy też zastanowić się nad zużyciem różnych surowców codziennego użytku. Zapraszamy więc na bezpłatne warsztaty czerpania papieru w Leśnej Osadzie Lasów Państwowych!

Zachęcamy także do śledzenia naszych regionalnych aktualności na profilu Facebook RDLP w Zielonej Górze. Jeśli zechcesz dołączyć do grona naszych obserwatorów, kliknuj tutaj -> (link).

Średnia (0 Głosy)