Lista aktualności Lista aktualności

Żeby żaby zakumały

Informujemy, że artykuł "Żeby żaby zakumały", umieszczony na naszej stronie internetowej 31 marca, był primaaprilisowym żartem. Nie uruchomiliśmy projektu, nie zawiązała się grupa badawcza a Instytut Jambe de Grenoulille w Grenoble nie istnieje. Podczas przygotowywania materiałów nie ucierpiało żadne zwierzę. Osobnym tematem jest ginięcie płazów pod kołami samochodów. Fakt ten w zasadzie posłużył do napisania tekstu. Warto zwrócić uwagę, że jest to naprawdę znaczny problem. Zainteresowanym tematem polecamy platformę o ochronie płazów https://www.facebook.com/plazynadrogach/

Ruszył pilotażowy projekt edukacyjny dla płazów.

Z końcem marca obserwujemy wiosenne migracje żab z zimowisk do miejsc rozrodu. Często zdarza się, że ich trasy przecinają ruchliwe drogi, a żaby giną pod kołami samochodów.  Poszukując rozwiązania, grupa badawcza z RDLP w Zielonej Górze, podjęła pilotażowy projekt edukacyjny. Badania zostały oparte o publikacje, dotyczące behawioryzmu płazów, Instytutu Jambe de Grenouille w Grenoble.

Fot. Wytypowane obiekty badawcze.

Głównym założeniem badań jest wdrożenie u płazów procesu autoochronnego. Pierwszym etapem w zielonogórskiej RDLP było wytypowanie gatunków, które najczęściej giną podczas wiosennych migracji. Na podstawie inwentaryzacji, w wyznaczonym obrębie na terenie leśnictwa Kisielin, wyliczono, że są to przede wszystkim: ropucha szara, żaba trawna i żaba moczarowa. Następnie podjęto próbę wytyczenia trasy ścieżki edukacyjnej dla płazów. Przygotowano specjalne zestawy edukacyjne w postaci znaków ostrzegawczych: uwaga samochód, uwaga człowiek, przejście dla żab i inne.

Fot. Element zestawu edukacyjnego dla płazów.

Dodatkowo wyposażono ścieżkę w zestaw bodźców zapachowych i ultradźwięków, na które reagują m.in. żaby. Są to, np.: zapach człowieka, spalin samochodowych, dźwięk silnika samochodowego, czy motocyklowego. Stymulanty są emitowane za pomocą zakamuflowanego dyfuzora odpowiednio zmieszanych olejków eterycznych i innych naturalnych substancji oraz odtwarzacza plików mp3. Bodźce sensoryczne będą sprawdzane zwłaszcza na młodych osobnikach – w celu odpowiedniego przygotowania ich na okres kolejnej migracji. Innym komponentem projektu jest zamontowana na trasie kamera (fotopułapka), w celu bieżącego monitorowania postępów. Na efekty jednak będzie trzeba poczekać. Realizację projektu zaplanowano na dwa sezony.

Natomiast pierwsze wyniki już są i okazują się niezwykle interesujące…

Fot. Najefektywniejszym bodźcem wizualnym okazała się tablica "Ptasi budzik".

… Jak podkreśla Kierownik projektu, dr Arek Ciamantowicz, „żaby okazały się niezwykle inteligentne. Szczególnie żaba trawna wyróżnia się wysokim stopniem inteligencji. Potrafi rozróżniać zapachy i dźwięki. Po wysłuchaniu zestawu „auto-moto" reagowała już za trzecim razem".

O kolejnych etapach projektu będziemy informować na naszej stronie internetowej. Wkrótce planujemy również uruchomić transmisję na żywo „Żaby online".

 

Tekst i materiały: Grupa badawcza z RDLP w Zielonej Górze

Średnia (0 Głosy)