Archiwum aktualności Archiwum aktualności

Atrakcyjne udostępnianie lasu

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom społecznym w zakresie bezpiecznego udostępniania lasów, na terenie RDLP w Zielonej Górze realizujemy program wyposażania terenów leśnych w tzw. miejsca postoju.

 

 

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom społecznym w zakresie bezpiecznego udostępniania lasów, na terenie RDLP w Zielonej Górze realizujemy program wyposażania terenów leśnych w tzw. miejsca postoju. 

5 czerwca na terenie Nadleśnictwa Sulechów oddano do użytku dwa takie miejsca, które poza oczywistymi rolami wypoczynkowymi i postojowymi, spełniają też funkcje edukacyjne. Swego rodzaju atrakcyjność tych miejsc wynika z faktu, że w pobliżu znajdują się ciekawe obiekty przyrodnicze, o których informują tablice z opisami i mapami.
Tutaj mają swój początek przyrodniczo-leśne ścieżki edukacyjne "Do Waligóry" i "Nad Jabłonną". Kilkadziesiąt metrów od pierwszego miejsca postoju (3 kilometry za Sulechowem przy drodze do Poznania), rośnie chluba lubuskiego leśnictwa; ponad 160 - letnia, najgrubsza sosna pospolita w Polsce - "Waligóra". Jej obwód na wysokości piersi to ok.620 cm

Kilka słów o samej idei wyposażania terenów leśnych w miejsca postoju.
Otóż punkty te typowane są w pobliżu dróg - z myślą przede wszystkim o zmotoryzowanych gościach, chcących spędzić w lesie trochę czasu w poszukiwaniu grzybów, zbieraniu owoców runa leśnego itp. Będzie tu można w cywilizowanych warunkach odpocząć, zjeść posiłek. Każde takie miejsce pomieści od kilku do kilkunastu samochodów, a w niektórych przypadkach nawet autobus. Przewidujemy, że jeszcze przed tegorocznym okresem grzybobrania powstanie ich około 50. Do tej pory do użytku oddano ich już 10.

Zaprojektowana przez nasz Ośrodek Transportu Leśnego w Świebodzinie funkcjonalna infrastruktura i wyposażenie, ma kilka zalet. Jest tania, ekologiczna, przyjazna dla środowiska, dobrze się komponuje z leśnym otoczeniem, a jej produkcja w Zakładzie Drzewnym w Klenicy (którego właścicielem jest OTL w Świebodzinie) generuje miejsca pracy dla lokalnej społeczności. Należy przy tej okazji podkreślić, że produkowany przez OTL szeroki asortyment urządzeń nadaje się na wyposażenie parkingów, parków, skwerów, ogrodów.

Bardzo liczymy na życzliwe przyjęcie przez społeczeństwo naszej propozycji udostępniania lasów. Wyrazem akceptacji będzie zachowanie estetyki oraz brak aktów wandalizmu i kradzieży. Gorąco o to apelujemy. Pozwoli to bowiem na kontynuowanie programu i stopniowe zwiększanie liczby miejsc postoju w kolejnych latach.

Program wpisuje się w realizowaną w tym roku kampanię Lasy Państwowe – Zapraszamy.

Tekst i foto:
Janusz Zawada
rzecznik prasowy
RDLP w Zielonej Górze

kilometr przed miejscem postoju „pod Waligórą" postawiono podobne do widocznej na zdjęciu tablice informujące o odległości do m.p.


edukacyjno – turystyczna funkcja


po oficjalnym otwarciu: dyrektor Leszek Banach dziękuje zastępcy burmistrza Sulechowa Mirosławowi Andrasiakowi oraz wice staroście powiatu zielonogórskiego Ryszardowi Górnickiemu


wielkość terenu objętego m.p. „ pod Waligórą" jest ponadprzeciętna


w urokliwym, zacienionym fragmencie m.p.„Nad Jabłonną" zlokalizowano kącik do np. spożycia posiłku


wielu gości dzieliło się refleksją, że mimo wielokrotnego przejeżdżania kilkadziesiąt metrów obok Waligóry nie przyszło im do głowy by się tu zatrzymać. Teraz to się zmieni.