Archiwum aktualności Archiwum aktualności

Dzień Geotopu

15 października 2013r. na terenie Nadleśnictwa Lipinki otwarty został kolejny odcinek trasy geoturystycznej pn.„Dawna kopalnia Babina".

 

Ścieżka położona jest w obszarze dawnej, podziemnej  i odkrywkowej eksploatacji węgla brunatnego oraz iłów ceramicznych, która na skalę przemysłową prowadzona była tutaj w latach 1920-1973. Znajduje się ona, w bezpośrednim sąsiedztwie miasta Łęknicy, w południowej części morenowej struktury geologicznej nazywanej Łukiem Mużakowa.

 Cała struktura Łuku Mużakowa znajduje się w granicach transgranicznego polsko-niemieckiego Geoparku Łuk Mużakowa. Przejście, 5 kilometrową trasą ścieżki,  umożliwia zapoznanie się w bezpieczny i wygodny sposób, z elementami niezwykle rzadkiego w Polsce krajobrazu pokopalnianego. Ta geologiczna perła woj. lubuskiego jest udostępniona również turystom niepełnosprawnym. Po ścieżce można poruszać się wózkiem, rowerem i pieszo.

Od otwarcia pierwszego odcinka w październiku 2012 obiekt ten odwiedziło już ponad 15 tysięcy turystów. Nowy odcinek ścieżki udostępnia dla zwiedzających kolejną atrakcję jaką jest jeziorko o rdzawej barwie. Pomimo deszczowej aury na ścieżce spotkali się przedstawiciele lokalnych samorządów, starostwa, organizacji pozarządowych zajmujących się turystyką. Nie zawiedli goście z Niemiec.

Inwestycja powstała przy dofinansowaniu ze środków Programu Operacyjnego Polska–Saksonia. Partnerem Nadleśnictwa Lipinki jest stowarzyszenie Förderverein Geopark Muskauer Faltenbogen e.V.

Więcej o Geościeżce http://www.geosciezkababina.pl/

Relacja: Anna Niemiec, Janusz Zawada