Archiwum aktualności Archiwum aktualności

Lasy w Centrum Przyrodniczym

Zapraszamy do odwiedzenia stoiska Lasów Państwowych w Centrum Przyrodniczym

Podczas otwarcia Centrum Przyrodniczego jakie miało miejsce 8 września br. nie mogło zabraknąć również zielonogórskich leśników.

Wiele ciekawych maszyn i urządzeń czekało na odwiedzających w pierwszej sali Centrum. Bardzo chętnie sprawdzaliśmy się w przygotowanych zadaniach, które wymagały logicznego myślenia i nie raz dużo wysiłku fizycznego.

Wybierając się do Centrum obejrzymy wystawy czasowe, pejzaże lubuskie, znad Odry i Bobru czy Via Regia, pokazującą życie toczące się przy najważniejszym szlaku handlowym dawnej Europy. W tej samej części Centrum leśnicy przygotowali prawdziwy leśny zakątek w samym środku budynku.
 

Dla spragnionych leśnych wrażeń przygotowano sporo atrakcji uprzyjemniających pobyt w Centrum. Odwiedzający nasze stoisko nadal mogą zapoznać się z ekspozycją fantastycznie wykonanych drewnianych rzeźb ptaków związanych z naszymi lasami. Wśród skrzydlatych sprzymierzeńców lasu znalazły się: sikora bogatka, modraszka, uboga, sosnówka, czubatka,  dzięcioły: czarny, zielony, oraz pstre. Były także: sójka, zięba, kowalik, pełzacz leśny, dudek, kukułka, lelek kozodój, zimorodek, wilga, kos, szczygieł, rudzik, jemiołuszka, strzyżyk, mysikrólik.  Przykuwając uwagę naszych gości, podczas otwarcia zachęcały do podjęcia wyzwania i zmierzenia się w konkursie Leśne Koło Fortuny. Wielu rozemocjonowanych pierwszą częścią wystawy uczestników, z pomocą dobrego ducha lasu świetnie radziło sobie z pytaniami o gatunki drzew rosnących w naszych lasach czy zwierząt, które w nich mieszkają. 

Nie od dziś wiadomo, że las wpływa wybitnie odprężająco na ludzi. Dlatego Nadleśnictwo Nowa Sól i Torzym przygotowały również wystawę leśnych terapeutów czyli Sylvoterapię. Coraz większą popularnością cieszy się terapia, która znana była już w starożytnym Rzymie. Terapia bezpłatna, dostępna dla każdego i oferowana przez samą Naturę!

Każde drzewo zostało dokładnie opisane. Odwiedzając tą wystawę dowiemy się jak i które drzewa leczą ciało i psychikę dodając sił życiowych. Zrozumiemy dlaczego wśród akacji czujemy się pokrzepieni a przy brzozie mamy lepsze krążenie krwi. Dla chętnych w zgłębienie wiedzy astrologicznej leśnicy przygotowali celtycki horoskop. Podstawiając swoją datę urodzin dowiemy się jaki gatunek drzewa został nam przypisany i czy mamy jakieś cechy wspólne?

Zapraszamy do Centrum po dodatkowa porcję energii !!!