Archiwum aktualności Archiwum aktualności

Nie świętowali pierwszego dnia wiosny

W poniedziałek 21 marca kilkadziesiąt pojazdów gaśniczych i blisko 400 ratowników z terenu województwa lubuskiego uczestniczyło w ćwiczeniach pod kryptonimem „Rzepińska Wiosna 2016". W pierwszej fazie ćwiczeń do działań zaangażowano siły i środki powiatu słubickiego, w drugiej fazie udział brały kompanie gaśnicze Centralnego oraz Wojewódzkich Odwodów Operacyjnych. Wybór miejsca ćwiczeń nie był przypadkowy. Puszcza Rzepińska  to ponad 100 tysięcy hektarów lasu – w przewadze sosnowego boru – na granicy dwóch RDLP: w Szczecinie i w Zielonej Górze, dwóch Nadleśnictw: Rzepina i Cybinki, w sąsiedztwie zachodniej granicy państwa. 

Tematem ćwiczeń było doskonalenie działań ratowniczo-gaśniczych na obszarach leśnych. Organizatorem i prowadzącym akcję była Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Gorzowie Wlkp., we współpracy z RDLP w Szczecinie i RDLP w Zielonej Górze. Głównym założeniem ćwiczeń było opanowanie i ugaszenie rozległego pożaru lasu, powstałego w wyniku punktowych podpaleń, przemieszczającego się z dużą prędkością na terenie dwóch sąsiadujących nadleśnictw.

Punkty czerpania wody, łączność, dojazdy pożarowe, samoloty gaśnicze, wozy bojowe, strażacy, leśnicy – to wszystko było zgrywane jak podczas prawdziwej akcji. Skorzystano z doskonałej bazy logistycznej w postaci Leśnej Bazy Lotniczej w Rzepinie, gdzie znajdował się sztab akcji oraz rejon koncentracji sił i środków.

Pożary zostały ugaszone, a zamierzone cele na każdym szczeblu dowodzenia i wykonawstwa osiągnięte! Ćwiczenia zakończyły się na lotnisku w Rzepinie ciepłą grochówką i merytorycznym podsumowaniem. Jako obserwatorów zaproszono przedstawicieli Instytutu Badawczego Leśnictwa z dr hab. Ryszardem Szczygłem na czele oraz przedstawiciela DGLP w osobie Jana Kaczmarowskiego. 

 

„Rzepińska Wiosna 2016" już przeszła do historii jako potrzebna i udana akcja. Przed nami kolejny sezon pożarowy. W ubiegłym roku na terenie zielonogórskiej dyrekcji aż w 332 przypadkach gaszono pożary lasów, ponadto 676 razy leśnicy zielonogórscy musieli interweniować celem likwidacji zagrożeń w bezpośrednim sąsiedztwie lasów.  

Zachowaj ostrożność w lesie! Zauważyłeś pożar? Alarmuj! Dzwoń na 998 lub 112 .

Więcej o ćwiczeniach

Tekst: Anna Niemiec i Paweł Wcisło

Fot.Bartłomiej Lenard