Archiwum aktualności
Pożar dębu „Chrobry”
W dniu 18 listopada, na terenie Nadleśnictwa Szprotawa miał miejsce pożar najstarszego w Polsce Dębu „Chrobry”
O godz. 8.50 dnia 18 listopada 2014r. PSP Polkowice otrzymała informację o płomieniach wydobywających się z pustego pnia drzewa. Mimo natychmiastowo podjętych działań gaśniczych temperatura pnia i konarów drzewa bardzo wzrosła i utrzymywała się przez długi czas. Mogło to spowodować niekorzystne zmiany, które mogą mieć wpływ na żywe tkanki drzewa.
Łącznie w akcji gaśniczej pomnika przyrody wzięło udział 8 jednostek Straży Pożarnej. Do godz. 11 w znacznym stopniu udało się opanować i stłumić pożar. Dogaszanie pnia trwało jednak jeszcze wiele godzin. Ze względu na możliwość obłamania się osłabionych konarów teren wokół dębu został zabezpieczony przed możliwością wejścia osób postronnych. Na miejscu zdarzenia pozostały na noc 3 jednostki straży pożarnej z powiatu żagańskiego. Dąb został zabezpieczony przed uszkodzeniem mechanicznym. Nadleśnictwo Szprotawa prowadzi dozór obiektu przy pomocy kamery termowizyjnej.
W związku z dużym prawdopodobieństwem zamarcia pomnika przyrody, pobrane zostały fragmenty gałęzi z pączkami, celem szczepienia i zachowania zasobów genowych tego unikatowego drzewa.
Na wniosek Nadleśnictwa Szprotawa, pod nadzorem Prokuratora Rejonowego w Żaganiu, Komisariat Policji w Szprotawie prowadzi postępowanie w oparciu o Art. 288 Kodeksu Karnego mówiący o uszkadzaniu i niszczeniu cudzej własności, w tym przypadku w nawiązaniu do przestępstwa przeciwko środowisku z Art. 181 KK. Wszelkie informacje pomocne w odnalezieniu sprawców należy przekazywać Komendzie Powiatowej Policji w Żaganiu lub do Komisariatu Policji w Szprotawie.
Dąb „Chrobry" objęto ochroną jako pomnik przyrody w 1966 roku, jednak chroniony i opisywany był już przed wojną. Jako najstarszy wśród pomnikowych dębów z szacowanym wiekiem 760 lat znany jest w całej Europie. Warto wspomnieć, że żołędzie zebrane z tego dębu zostały poświęcone przez papieża Jana Pawła II w 2004 roku, podczas pielgrzymki leśników do Watykanu. W szkółce w Rudach Raciborskich wyhodowano z nich 500 sadzonek, które zostały rozsadzone po całej Polsce jako tzw. „dęby papieskie", upamiętniające Papieża Polaka.
15 listopada 2014r. minęła czwarta rocznica podobnego aktu wandalizmu, w wyniku którego całkowitemu zniszczeniu uległ najgrubszy wówczas dąb w Polsce „Napoleon", który rósł na terenie Nadleśnictwa Przytok. Pozostało jeszcze zaledwie kila obiektów pomnikowych tej rangi w Polsce…
Informacja o pożarze "Chrobrego" upubliczniana jest w wielu źródłach:
http://www.dailymail.co.uk/wires/ap/article-2847493/Fire-damages-750-year-old-oak-tree-Poland.html