Archiwum aktualności Archiwum aktualności

Pożeracz igieł – borecznik rudy

Borecznik rudy jest plagą drzewostanów sosnowych. Larwy tego groźnego szkodnika zaobserwowano na terenach leśnych oraz w przydomowych ogródkach.

 Larwy borecznika zjadają igły, przyczyniając się do osłabienia kondycji, a nawet śmierci drzew. Warto zatem wiedzieć, jak rozpoznawać boreczniki i monitorować wylęgi gąsienic oraz wyloty form dorosłych.

Chociaż odmiana borecznika rudego nie była częstym (nieproszonym) gościem naszych lasów do tej pory, tegoroczne larwy pojawiły się w większej ilości w drzewostanach leśnych oraz ogródkach działkowych okolic Zielonej Góry. 

 

W wielu miejscach, na sosnach, pojawiły się niewielkie, zielone gąsienice, które gromadnie zjadają zeszłoroczne igły. Zwykle można  je spotkać na młodych drzewkach, w miejscach dobrze nasłonecznionych. Tak będzie do końca czerwca. Następnie zaopatrzone w solidne zapasy larwy opuszczą się na ziemię i w  kokonie przejdą kolejną przemianę. Owady dorosłe pojawią się  już we wrześniu, by po krótkiej rójce złożyć jaja.
Borecznik rudy zimuje w stadium jaja złożonego pod skórką igły u podstawy pędu.
Owady te pojawiające się w ogrodach przydomowych - przestrzegając zawsze zasad bezpieczeństwa - można zwalczać odpowiednimi insektycydami.
W leśnictwie prowadzimy wyłącznie obserwacje ich rozwoju, wiedząc,  że szkodnik ten bardzo rzadko uśmierca nasze drzewa. Jego żerem padną tylko zeszłoroczne igły. Nowy, młody pęd pozwoli roślinie skutecznie przetrwać wcześniejszy  kryzys.