Archiwum aktualności Archiwum aktualności

Polscy leśnicy na saksońskich dożynkach!

Promocja LP na Saksońskich Dożynkach

Od 18 do 20 września 2015 miasto powiatowe Löbau w Saksonii było gospodarzem 18. Saksońskich Dożynek. Na zaproszenie kolegów z Niemiec leśnicy z lasów zielonogórskich promowali polskie lasy i leśnictwo.

W ciągu trzech dni odwiedzający Löbau mieli okazję skorzystania z wielu atrakcji: wydarzeń kulturalnych, teatralnych, pokazów i wystaw. Przygotowano stragany z wyrobami miejscowych rzemieślników, pokaz technologii rolniczych – dawnych i współczesnych. Goście dożynek mogli delektować się specjałami łużyckimi z Saksonii.  Patronat nad imprezą objął  Minister Środowiska i Rolnictwa Saksonii.

Leśnicy z Niemiec i Polski przygotowali stoiska, gdzie prowadzili konkursy, zabawy z dziećmi i rozmowy z dorosłymi o przyrodzie lasów, potrzebie ich ochrony i pracy leśników. Turyści z Niemiec byli zainteresowani ofertą turystyczną i ciekawostkami z zielonogórskich lasów. 

Zielonogórscy leśnicy od lat współpracują z leśnikami z Saksonii. Wspólne projekty dotyczą przede wszystkim ochrony lasu, ochrony przeciwpożarowej, edukacji leśnej i turystyki. Współpracy sprzyja nie tylko bliskość granicy ale i przygotowane w ramach transgranicznej współpracy Centrum Spotkań Leśników Polskich i Niemieckich w Wymiarkach oraz działalność Ośrodka Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Jeziorach Wysokich

Tekst:Ilona Mrowińska

Fot.Paweł Mrowiński