Asset Publisher Asset Publisher

4 XII 2022 - "odpalamy się na święta"

Zgodnie z tradycją Zielona Góra rozbłyśnie świątecznym blaskiem. Dekoracje oficjalnie zostaną odpalone w niedzielę 4 grudnia o 16.00. Wszystko za sprawą wyjątkowej świty – Świętego Mikołaja, prezydenta, leśników i mieszkańców.

Wydarzenie zdążyło się już na dobre rozgościć w zielonogórskim kalendarzu i co roku ściąga rzesze miłośników świątecznej atmosfery z całego miasta. Liczymy, że nie inaczej będzie w tym roku! Tradycyjnie czeka nas wspólne odpalanie iluminacji – w wykonaniu Świętego Mikołaja, prezydenta, leśników i mieszkańców. Szczególnie tych najmłodszych. Najpierw rozbłysną świąteczne ozdoby na Placu Bohaterów, następnie rozpocznie się spacer w kierunku ratusza, gdzie rozświetli się choinka z lasu.

W tym roku, naturalne drzewo bożonarodzeniowe będzie pochodziło z terenu Nadleśnictwa Sulechów, jednej z dwudziestu jednostek organizacyjnych Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze.

Choinką z lasu, która ozdobi serce zielonogórskiej starówki, będzie kilkunastometrowy świerk pospolity, rosnący w leśnictwie Stary Dwór. Tradycyjnie, specjalistyczny transport kilkunastometrowej choinki do Zielonej Góry zapewni Ośrodek Transportu Leśnego w Świebodzinie. Świerk przyjedzie do Zielonej Góry w godzinach przedpołudniowych już w czwartek 1 grudnia br. Taki zielony prezent od leśników zielonogórzanie otrzymają po raz szósty. To przy nim będzie meta uroczystego rozświetlania miasta, 4 grudnia br. Dzieci wspólnie ozdobią drzewko. Na dzielnych pomocników będzie czekał słodki poczęstunek. Na tych starszych – koncert zimowych piosenek i pastorałek.

Warto zaznaczyć, że zielony prezent z lasu już po świętach zostanie wykorzystany w ramach proekologicznej akcji „EKO CHOINKA”. To nasza wspólna inicjatywa, Urzędu Miasta i RDLP w Zielonej Górze i zielonogórskiego ZGK - dodaje Wojciech Grochala, dyrektor RDLP.

To wyjątkowa akcja, która stała się zwyczajem mieszkańców i krzewi świadomość ekologiczną. Większość zielonogórzan już wie, że plastikowa choinka jest mniej ekologiczna niż ta naturalna, z lasu czy komercyjnej plantacji. 

Wspólne rozświetlenie choinki z lasu odbedzie się o godz. 16:30 przy ratuszu/ fot. Ewelina Fabiańczyk

Do tej pory, w ramach Eko Choinki i realizowanej podczas przedsięwzięcia inicjatywy „Dobre z Natury”, z części drzewa leśnicy przygotowywali m.in. deski i krążki. Przekazane lubuskim artystkom zamieniły się w unikatowe dzieła. Autorki przeznaczyły swoje prace (obrazy) na aukcje charytatywne. Ekologiczną pamiątkę po miejskiej choince posiada także zielonogórski szpital. W świetlicy pacjentów Klinicznego Oddziału Pediatrii Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze od roku 2019 stoją dziecięce meble wykonane z jodły, która wcześniej zdobiła w okresie świątecznym zielonogórską starówkę. Poprzednimi laty z miejskiej choinki powstały również budki lęgowe i karmniki dla ptaków.

Współorganizatorzy poświątecznej akcji "Eko Choinka", poczas podsumowania przedsięwzięcia z pracami artystów wykonanymi z pnia jednej z choinek z lasu, która wczęsniej zdobiła serce zielonogórskiej starówki - od lewej: Wojciech Grochala, Janusz Kubicki i Krzysztof Sikora/ fot. Ewelina Fabiańczyk

- Nasze miasto jest zielone nie tylko z nazwy – podkreśla Janusz Kubicki, prezydent Zielonej Góry. – Przykładamy wszelkich starań, by propagować wśród mieszkańców działania proekologiczne. Wspólnie z włodarzami miasta zapraszamy mieszkańców do udziału w uroczystym rozświetlaniu miasta. Tego dnia na pewno poczujmy magiczną atmosferę świąt, a choinka z lasu, na pewno w wyjątkowy sposób będzie podkreślała niezwykłą atmosferę.

Durchschnitt (0 Stimmen)