Asset Publisher Asset Publisher

Choinka od leśników po raz ósmy zdobi zielonogórską starówkę!

Co roku mieszkańcy Zielonej Góry z niecierpliwością oczekują na przybycie choinki od leśników, która staje się symbolem zbliżających się świąt. W tym roku po raz ósmy zielonogórski deptak ozdobi wyjątkowe drzewo – efekt współpracy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych i Nadleśnictwa Babimost. Jodła, mająca około 20 lat, przypomina o znaczeniu przyrody w naszym codziennym życiu, a także o wyzwaniach, jakie niosą zmiany klimatyczne.

Na zielonogórskiej starówce po raz ósmy staneła choinka podarowana przez leśników. Tradycja przekazywania świątecznego drzewa Zielonej Górze, zapoczątkowana w 2017 roku, na stałe wpisała się w kalendarz przedświątecznych wydarzeń miasta. Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze co roku zaprasza nadleśnictwa do udziału w tej inicjatywie. W tym roku, już po raz trzeci, Nadleśnictwo Babimost przekazało kilkunastometrową jodłę pospolitą, która będzie ozdobą miasta.

Wyjątkowa, około 20-letnia jodła wyrosła w dogodnych warunkach na terenie Nadleśnictwa Babimost, gdzie miała dostęp do światła i żyzną glebę. Jednak coraz częstsze i silniejsze wichury, będące efektem postępujących zmian klimatycznych, wskazały na potencjalne zagrożenie, jakie stwarzało drzewo rosnące w pobliżu budynku nadleśnictwa. Po analizie podjęto decyzję o jego ścięciu, a nadleśniczy Sławomir Majsner zaproponował, by jodła stała się świąteczną ozdobą zielonogórskiego deptaka. Inicjatywa zyskała aprobatę dyrektora RDLP w Zielonej Górze i w ten sposób mieszkańcy miasta ponownie mogą cieszyć się choinką od leśników. Uroczyste zapalenie świateł na ponad 12-metrowej jodle odbędzie się 6 grudnia podczas „Mikołajek Miejskich”.

Historia zielonogórskich choinek od leśników to również przykład działań w duchu zrównoważonego rozwoju. W ramach akcji „Eko Choinka” drzewka są wykorzystywane w sposób ekologiczny. Na przykład, z jodły, zdobiącej w 2018 roku zielonogórski deptak w kolejnym roku powstały drewniane meble, które leśnicy przekazali dla pacjentów Klinicznego Oddziału Pediatrii Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze. Dziś zdobią świetlicę dziecięcą, wspierając jej ciepły i przyjazny klimat. Od kilu lat, równiez w ramach akcji Eko Choinka, RDLP w Zielonej Górze z artystami, RDLP w Zielonej Górze pod nazwą "Dobro z Natury" organizuje inicjatywę harytatywną. To działanie polega na wykorzytaniu drewna z recyklingu (częci wierzchołkowej choinki, która zdobi tarówkę) i tworzeniu dzieł sztuki przez artytów, którzy swoje prace przekazują na cele dobroczynne. Prace, powstałe w roku 2024 roku, twórcy przekazali solidarnie na licytacje dla Wojtka (link) - kilkunsatoletniego chłopca, u którego zdiagnozowano zanik nerwów wzrokowych.   

Drewniane meble, przygotowane z recyklingu jodły z Nadleńictwa Babimot, które 20 grudnia 2019 roku leśnicy przekazali dla pacjentów
Klinicznego Oddziału Pediatrii Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze/ fot. Ewelina Fabiańczyk

 

Sowa, wyrzeźbiona przez p. Dominika Saśko w drewnie z recyklingu choinki - w ramach udziału ziielonogóskiego artysty w inicjatywie "Dobro z Natury", praca ta została przeznaczona na leczenie Wojtka z Babimostu/ fot. Ewelina Fabiańczyk

Akcja, realizowana we współpracy z Miastem Zielona Góra oraz Zakładem Gospodarki Komunalnej, nie tylko podkreśla wagę ochrony przyrody, lecz także łączy działania na rzecz lokalnej społeczności i promowania wielofunkcyjnej gospodarki leśnej.

Durchschnitt (0 Stimmen)