Asset Publisher Asset Publisher

Dzień Geotopu już w sobotę - zapraszamy na to wyjatkowe wydarzenie!

To okazja żeby poznać unikatowe środowisko, perłę województwa lubuskiego. W sobotę 8 października 2022 r., w godz. 11-16, zielonogórscy leśnicy wraz z partnerami zapraszają na kolejną edycję Dnia Geotopu – jedynego takiego wydarzenia w Polsce!

Jaki jest program wydarzenia?

Dzień Geotopu to cykliczne wydarzenie, w trakcie którego można wcielić się w rolę poszukiwacza przygód, odkrywając w Nadleśnictwie Lipinki unikatowe środowisko. W tym terenie można poznać czym jest geotop, zwany geostanowiskiem. To okazja, żeby przekonać się, że wspomniane „dzieło” natury  o wyjątkowym znaczeniu geologicznym jest prawdziwą perłą województwa lubuskiego.  

Zatem spotkajmy się w wyjątkowym miejscu, na terenie unikatowej ścieżce geoturystycznej Dawna Kopalnia "Babina". To tu, w sobotę 8 października br., w Leśnej Osadzie przy wieży widokowej na uczestników imprezy będzie czekało szereg bezpłatnych atrakcji. Między innymi odbędzie się gra przyrodniczo-leśna z wykorzystaniem Indeksu Przyjaciela Przyrody, geoquiz na świeżym powietrzu, warsztaty z wykorzystaniem naturalnych surowców, ciekawostki na temat lasu, drzew i drewna oraz pokaz batdrona - innowacyjnego sprzętu, służącego do pomiarów dna zbiornika wodnego.Uczestnicy Dnia Geotopu na tle wieży widokowej, na terenie ścieżki geoturystycznej Dawna Kopalnia "Babina", w drodze na spacer geologiczny z przewodnikiem/ fot. Ewelina Fabiańczyk

W trakcie wydarzenia, dla tych którzy będą chcieli odpocząć lub upiec przyniesiony ze sobą prowiant, zaplanowano również ognisko. Dla koneserów leśnych smaków przewidziano także degustację produktów marki Dobre z Lasu.

Pasjonaci historii i nie tylko będą mogli poznać ciekawostki z tego terenu, gdzie dawniej tradycją było górnictwo. Poza podziwianiem krajobrazu z drewnianej wieży widokowej, będzie można wybrać się na spacer z przewodnikiem po trasie geoturystycznej Dawna Kopalnia "Babina". Mile widziani są zwolennicy jednośladów, którzy będą mieli okazję nie tylko wziąć udział w grach i zabawach w Leśnej Osadzie, ale z innej perspektywy będą mieli możliwość podziwiania unikatowych utworów geologicznych i okolicy, np. jadąc dookoła Afryki – największego na tym terenie pokopalnianego zbiornika.

   
Na fotografiach: od lewej - pasjonaci turystyki rowerowej, którzy wzieli udział w zeszłorocznym Dniu Geotopu oraz rodzina zainteresowana sprzętem do teledetekcji, prezentowanym przez naukowców z Politechniki Wrocławskiej/ fot. Ewelina Fabiańczyk

Czy jest parking?

Tak! Bezpłatny parking znajduje się przy wieży widokowej (istnieje możliwość zaparkowania samochodu na parkingu przy drodze pomiędzy miejscowościami Nowe Czaple – Przewoźniki).

Więcej szczegółów opublikowaliśmy w wydarzeniu na Facebooku RDLP (link). Zachęcamy także do zapoznania się z relacją z poprzedniej edycji Dnia Geotopu.

 

Zapraszamy do udziału!

ORGANIZATOR
Nadleśnictwo Lipinki

PARTNERZY

Nadleśnictwo Wymiarki
Politechnika Wrocławska – Wydział Geoinżynierii Górnictwa i Geologii
Centrum Kulturalno-Edukacyjne Światowego Geoparku Unesco Łuku Mużakowa w Łęknicy
Förderverein Geopark Muskauer Faltenbogen e.V.
Stowarzyszenie Geopark Luk Mużakowa
Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Lubuskiego
Zakład Zagospodarowania Odpadów Marszów
Stowarzyszenia Bronowice-Nowe Czaple

Warto dodać!
Dzień Geotopu to jedno z wielu działań projektu „UNESCO Geopark Łuk Mużakowa - wspólne dziedzictwo w polsko-niemieckim regionie przygranicznym", realizowanego w ramach Programu Współpracy INTERREG VA Brandenburgia-Polska 2014-2020 w Osi Priorytetowej I: Wspólne zachowanie i korzystanie z dziedzictwa naturalnego i kulturowego.

W szczególności obejmuje rozwój turystyki we wspólnym brandenbursko-polsko obszarze przygranicznym. Partnerami projektu są: Powiat Spree-Neiβe, Niemieckie Stowarzyszenie "Geopark Łuk Mużakowa" Gmina Felixsee,  Gmina Łęknica i Nadleśnictwo Lipinki. W ramach projektu, na terenie Leśnictwa Nowe Czaple, zrealizowano rozbudowę ścieżki geoturystycznej Dawna Kopalnia "Babina".

Durchschnitt (0 Stimmen)