Asset Publisher Asset Publisher

Ekohotel dla zapylaczy i jeży – leśnicy z Zielonej Góry z wyjątkowym prezentem na Światowy Dzień Pszczół

Z miejskiej choinki – dom dla natury! Z recyklingu świątecznego drzewka powstał hotel dla zapylaczy i domek dla jeży. Zielonogórscy leśnicy przekazali go do użytku publicznego w ramach akcji „Eko Choinka” – inicjatywy "Dobro z Natury", łączącej ekologię, edukację i dobroczynność. 20 maja, z okazji Światowego Dnia Pszczół "ekohotel" został przekazany przestrzeni publicznej i zdobi skwer w pobliżu siedziby RDLP.

 

Ekologiczny prezent na Światowy Dzień Pszczół

Zielona Góra, 20 maja 2025 r. – z okazji obchodów Światowego Dnia Pszczół, w ramach inicjatywy „Dobro z Natury” – realizowanej jako jedno z kilku zadań proekologicznej „Eko Choinki” – zielonogórscy leśnicy przekazali do przestrzeni publicznej nietypowy, ale bardzo potrzebny obiekt: hotel dla owadów zapylających, wykonany z drewna pochodzącego z recyklingu miejskiej choinki.

„Ekohotel” stanął na zielonym skwerze przed siedzibą Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze. Dzięki swojej konstrukcji będzie służył nie tylko pszczołom, trzmielom i innym owadom zapylającym, ale również… jeżom, dla których w dolnej części obiektu przewidziano bezpieczne schronienie.

– Dzisiejsze spotkanie ma dla nas wymiar symboliczny i bardzo praktyczny zarazem – powiedział Jerzy Łokietko, dyrektor RDLP w Zielonej Górze. – To kolejny dowód na to, że działania proekologiczne Lasów Państwowych mogą z powodzeniem łączyć estetykę, funkcjonalność i edukację. W roku, w którym świętujemy 100-lecie Lasów Państwowych oraz 80-lecie istnienia naszej dyrekcji, cieszymy się, że możemy pozostawić taki ekologiczny ślad w miejskiej przestrzeni.

– Dzisiejsze spotkanie ma dla nas wymiar symboliczny i bardzo praktyczny zarazem – powiedział Jerzy Łokietko, dyrektor RDLP w Zielonej Górze. – To kolejny dowód na to, że działania proekologiczne Lasów Państwowych mogą z powodzeniem łączyć estetykę, funkcjonalność i edukację. W roku, w którym świętujemy 100-lecie Lasów Państwowych oraz 80-lecie istnienia naszej dyrekcji, cieszymy się, że możemy pozostawić taki ekologiczny ślad w miejskiej przestrzeni.

Recykling świątecznych drzew

Hotel dla zapylaczy to kolejna inicjatywa zrealizowana w ramach wieloletniego programu „Eko Choinka”.  Od 2018 roku, wspólnie z Urzędem Miasta Zielona Góra i Zakładem Gospodarki Komunalnej pokazujemy, że nic nie musi się marnować – podkreśla Ewelina Fabiańczyk, koordynatorka edukacji leśnej w RDLP w Zielonej Górze. – Drewno z miejskich choinek można ponownie wykorzystać, by służyło naturze i mieszkańcom. Kilkunastometrowa choinka, która wcześniej zdobiła zielonogórską starówkę, zyskała nowe życie jako dom dla dzikich zapylaczy oraz jeży. To piękny i praktyczny sposób na promocję ochrony bioróżnorodności.

W ramach wcześniejszych edycji „Eko Choinki” powstawały m.in. meble dziecięce przekazane zielonogórskiemu szpitalowi, budki lęgowe i karmniki dla ptaków, a także unikatowe bazy artystyczne, które trafiły na aukcje charytatywne.

– Cieszę się, że najbardziej ekologiczny materiał, jakim jest drewno, jest wykorzystywany – podkreśla Jacek Barczyński z Biura Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Zielona Góra. – Takie działania nie tylko redukują ilość odpadów, ale też wspierają bioróżnorodność, tworząc siedliska dla mikroorganizmów i owadów. Małe kroki, jak recykling choinek, mają realny wpływ na ochronę środowiska i budowanie bardziej zrównoważonej przyszłości.

Miejskie pasieki i choinki, które nadal służą naturze

– Na terenie miasta jest siedem pasiek, a w nich 15 uli. To kolejny krok, który wpisuje się w ekologiczną strategię miasta – zaznacza Mirosław Gruszecki, prezes Zakładu Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. – Choinki, które w domach zielonogórzan gościły podczas Bożego Narodzenia, też nie poszły na marne. Z około 24 tys. drzewek powstało 3 tys. worków zrębków. Stanowią naturalną ściółkę w ogrodach, parkach czy lasach. Chronią glebę przed erozją, utrzymują wilgoć, ograniczają wzrost chwastów i wzbogacają podłoże w materię organiczną podczas rozkładu.

Z kolei Ireneusz Deptuch - leśniczy ds. szkółkarskich z Nadleśnictwa Żagań i zarazem pszczelarz uspokaja mieszkańców: – Pszczoły, które zasiedlają ule i hotele, to owady nieagresywne – atakują tylko wtedy, gdy czują bezpośrednie zagrożenie. Zatem bądźmy uważni i obserwujmy przyrodę, nie zakłócając jej naturalnego rytmu.

Razem dla bioróżnorodności – podziękowania i dalsze plany

Światowy Dzień Pszczół (20 maja) to doskonała okazja, by przypomnieć o znaczeniu owadów zapylających dla środowiska i gospodarki. Leśnicy nie tylko prowadzą działania ochronne, ale również edukacyjne – także poprzez takie inicjatywy jak „Eko Choinka”, której filarem jest wieloletnia współpraca z Urzędem Miasta Zielona Góra i Zakładem Gospodarki Komunalnej w Zielonej Górze.

– Budowanie świadomości ekologicznej, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży, to inwestycja w przyszłość. Poza gospodarowaniem zasobami leśnymi, leśnicy każdego dnia chronią środowisko i inspirują mieszkańców do wspólnego działania na rzecz natury – podkreśla dr Fabiańczyk.

Dziękujemu naszym Partnerom akcji Eko Choinka za udział w spotkaniu oraz przedstawicielom mediów, które niezmiennie wspierają promocję proekologicznych inicjatyw i pomagają szerzyć wiedzę o działaniach na rzecz ochrony przyrody – zarówno w lasach, jak i w miejskiej przestrzeni Zielonej Góry.

Zachęcamy do obejrzenia pełnej fotorelacji z wydarzenia na Facebooku RDLP w Zielonej Górze oraz Urzędu Miasta Zielona Góra (link).

 

 

Durchschnitt (0 Stimmen)