Asset Publisher Asset Publisher

Leśna Osada w trakcie Pikniku Keplera

Już od czterech lat, w trzecią sobotę lipca, zielonogórzanie mają okazję uczestniczyć w wielu warsztatach i poznawać ciekawostki przyrodnicze w trakcie Pikniku Centrum Nauki Keplera.

Halo, Halo Księżyc tu Ziemia!

„Halo, halo Księżyc tu Ziemia” - to hasło przewodnie IV Pikniku Centrum Nauki Keplera. Wydarzenie było okazją do pokreślenia rocznicy lądowania człowieka na Księżycu. Pięćdziesiąt lat temu, dokładnie 20 lipca 1969 r., Amerykanie wylądowali na Księżycu. Po dzisiejszy dzień, wielu badaczy pracuje nad nowymi projektami i realizuje szereg ciekawych badań naukowych. Czy w przyszłości Kosmos bedzie na wyciagniecie ręki człowieka? Być może powstanie taki model biznesowy, że będzie on intensywnie udostępniany turystom (…)? Wracając już na Ziemię, z mniejszym impetem, warto wspomnieć i o naszej lokalnej leśnej krainie. Bo i w latach 60-ych wiele się działo na terenie obecnie istniejącego województwa lubuskiego. Między innymi utworzono sześć rezerwatów przyrody, a wśród nich, w roku kiedy ziemianie podbili Księżyc, na terenie Nadleśnictwa Babimost powstał Rezerwat Uroczysko Grodziszcze. Do dzisiaj zachwyca on pięknym, wielogatunkowym lasem liściastym i średniowiecznym grodziskiem. Warto też podkreślić, że na ziemi lubuskiej w roku 1966 za pomniki przyrody zostały uznane Dąb „Chrobry”  i wiekowy cis, rosnący przy ul. Kopernika w Zielonej Górze. Na pewno mamy co wspominać!


Ponad 750-letni Dąb Chrobry rosnący na terenie Nadleśnictwa Szprotawa (fot. Anna Niemiec)

Nauka przez zabawę!

Podczas sobotniego pikniku, w ofercie Leśnej Osady, zielonogórscy edukatorzy leśni wspólnie z partnerami zaprezentowali wiele atrakcji. Jak zawsze nie zabrakło ciekawych warsztatów z wykorzystaniem gry  „Super Surowiec” i tego co nas otacza czyli drewno - niezastąpiony surowiec odnawialny!  Pisać o nim można wiele, gdyż wszyscy korzystamy z niego w różnorodny sposób. Jednak nie zawsze patrzymy na niego okiem badacza, który poza szerokimi funkcjami, jakie pełni w naszej codzienności, kryje w sobie wiele ciekawostek przyrodniczych. Skoro piećdziesiąt lat temu człowiek wylądował na Księżycu to w ramach prowadzonych przez leśników działań, nie mogło zabraknąć eksperymentów z drewnem księżycowym. Wiele ciekawych rozmów, którym towarzyszyło sprawdzenie rozmaitych właściwości drewna, jego struktury, twardości oraz przewodnictwa cieplnego i energetycznego na pewno zaciekawiało naszych gości. Zanim jednak otrzymamy drewno warto jest podkreślić rolę samego drzewa, które pochłania dwutlenek węgla i w naturalny sposób korzystnie wpływa na klimat. Podczas pikniku mieliśmy okazję zaprezentowac także rozmawiać na wiele tematów związanych gospodarką leśną, a także realizowanymi przez Lasy Państwowe działaniami na rzecz ochrony przyrody. Przykładem tego jest projekt Leśnych Gospodarstw Węglowych,  w ramach którego są prowadzone działania mające na celu zwiększenie pochłaniania ilości CO2 przez ekostystem leśny, gdyż las pełni ogromna rolę w łagodzeniu zmian klimatu.


Drewno - nasz Super Surowiec o którym można opowiadać nieustannie! (fot. Urszula Kaczała)

Leśna Osada zaskakuje nowymi tematami!

Kolejnym tematem, który już na stałe zagości w ofercie tematycznej Leśnej Osady, było geośrodowisko. Jest to szerokie zagadnienie i niezwykle ważne w funkcjonowaniu naszej przyrody. Być może, wydaje się ono nie do końca zrozumiałe, dlatego też uznaliśmy, że warto popularyzować wiedzę z tego zakresu. Mamy nadzieję, że poprzez ciekawostki ze świata geologii i geoturystyki w ogólny sposób wiele wyjaśniliśmy. Pomocny w tym był przygotowany przez leśnych edukatorów geo-quiz, a także eksperymenty z minerałami i prezentacje tego co kryją piękne zielonogórskie lasy. W końcu to na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze utworzony został Geopark Łuk Mużakowa i to my-lubuszanie, możemy się chwalić zlokalizowaną w jego obszarze trasą geoturystyczna Dawna Kopalnia „Babina”. Zanim jednak ona powstała, leśnicy włożyli wiele trudu, aby ten teren mógł być odpowiednio przygotowany na nowe inwestycje, a tym samym stać się atrakcyjny dla turystów. I dzięki zaangażowaniu Lasów Państwowych, dzisiaj mamy możliwość odwiedzać obiekt o charakterze edukacyjnym, który ukazuje niezwykłości geologiczne i prezentuje bogactwo przyrodnicze naszego regionu, a także różnego typu zależności związane z działalnością człowieka. Miejsce, które pozwala zaczerpnąć „szczyptę” wiedzy geośrodowiskowej. Warto je zobaczyć! 


Nie zabrakło pokazu pięknej kolekcji szyszek Pawła Mrowińskiego
z Ośrodka Edukacji w Jeziorach Wysokich (fot. Aleksandra Skowrońska)

Edukacja przyrodnicza w wykonaniu naszych partnerów

Mając na uwadze istniejącą potrzebę szerszej edukacji ekologicznej, a także kontynuując już współpracę z minionych lat, do współpracy w Leśnej Osadzie zaprosiliśmy partnerów, którzy także popularyzują wiedzę na temat szeroko pojętego środowiska przyrodniczego. Zatem kolejnymi tematami prezentowanymi w Leśnej Osadzie było pszczelarstwo i „leśny świat”. Te zagadnienia, w trakcie pikniku, przybliżali nasi partnerzy z Miodowego Spichlerza i Zarząd Okręgowy PZŁ w Zielonej Górze.  
Edukacja przyrodnicza, związana z ochroną błonkoskrzydłych i dobro z zielonogórskich lasów - czyli smaczne i zdrowe miody! Te i inne zagadnienia związane z pszczelarstwem wraz z ciekawym pokazem bartniczym zaprezentowała zaprzyjaźniona z nami rodzina pszczelarzy. Natomiast edukatorzy łowieccy przybliżali odwiedzającym kwestie związane z bezpieczeństwem w lesie i w otoczeniu stałej wystawy w siedzibie Centrum Przyrodniczym przybliżali tematykę mieszkańców lasu.


Przyjaciele przyrody z Miodowego Spichlerza prezentujacy "dobre z lasu" (fot. Urszula Kaczała)

Piknik Keplera to już tradycja?

Miejmy nadzieję, że Piknik Centrum Nauki Keplera już na stałe zagości w kalendarzu zielonogórskich wydarzeń. Co roku, w organizację Leśnej Osady włączają się leśnicy z różnych zielonogórskich Nadleśnictw. Tegoroczne przyrodnicze atrakcje, dotyczące drewna, przygotowali edukatorzy leśni z Nadleśnictw: Lubsko, Gubin i Torzym. Natomiast zagadnienia związane z geośrodowiskiem zaprezentowali leśnicy z Nadleśnictwa Lipinki - bo właśnie na jego terenie znajduje się urokliwa „Babina”, na terenie której w okresie jesiennym odbędzie się Dzień Geotopu. Zapraszając do śledzenia aktualności na naszej stronie, już teraz zachęcamy do "rezerwacji" we własnym kalendarzu pierwszej soboty października.


Zespół Leśnej Osady podczas IV Pikniku Centrum Nauki Keplera (fot. Urszula Kaczała)


Organizatorom pikniku serdecznie dziękujemy za zaproszenie i możliwość realizacji wspólnych działań rozpowszechniających wiedzę na temat naszego środowiska. Jest to ważne dla nas wszystkich i naszych przyszłych pokoleń.

 

Durchschnitt (0 Stimmen)