Asset Publisher Asset Publisher

Mikołajki Miejskie już niebawem

Dla mieszkańców Zielonej Góry wieloletnią tradycją jest, że 6 grudnia Święty Mikołaj w towarzystwie przedstawicieli Urzędu Miasta Zielona Góra i Lasów Państwowych rozświetlają Winny Gród. To wyjątkowy dzień, inaugurujący okres przedświąteczny, w trakcie którego nie zabraknie prawdziwej choinki z lasu.

I tak też się stanie w tym roku, choć z uwagi na bezpieczeństwo zielonogórzan wydarzenie po raz drugi odbędzie się w ograniczonej formie. W trakcie Mikołajek Miejskich, transmitowanych w serwisach miejskich i social mediach Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze, najpierw rozbłysną sztuczne ozdoby na Placu Bohaterów Westerplatte, a następnie rozpocznie się spacer w kierunku Ratusza, gdzie rozświetli się prawdziwa choinka z lasu.

W tym roku, choć wybór nie był łatwy, naturalne drzewo bożonarodzeniowe z zielonogórskich lasów, zarządzanych przez miejscową RDLP, przekażą dla Winnego Grodu leśnicy z Nadleśnictwa Świebodzin. Już 3 grudnia br. „choinka z lasu” przyjedzie do miasta. Będzie to kilkunastometrowy świerk, który przy eskorcie zielonogórskich służb policji i straży leśnej, przywieziony zostanie specjalnym transportem przez Ośrodkiem Transportu Leśnego w Świebodzinie. Następnie naturalna choinka zostanie zamontowana i przyozdobiona przez Urząd Miasta Zielona Góra światełkami i bombkami, aby wraz z rozpoczęciem Mikołajek Miejskich, każdy - kto odwiedzi starówkę mógł poczuć tą wyjątkową, świąteczną atmosferę.

Mikołajki Miejskie w 2019 r., w trakcie których mieszkańcy Zielonej Góry towarzyszyli Świętemu Mikołajowi
oraz władzom miasta i leśnikom w rozświetlaniu miasta (fot. E. Fabiańczyk)

Od 2017 roku, przy Ratuszu, możemy podziwiać naturalne drzewo bożonarodzeniowe, pochodzące z zielonogórskich nadleśnictw, które pięknie wygląda i uwodzi zapachem lasu. Do tej pory nasze oko cieszyły świerki z Nadleśnictwa Nowa Sól i Nadleśnictwa Sulechów oraz jodły z Nadleśnictwa Babimost.

Fakt, że na zielonogórskim deptaku ponownie stanie prawdziwe drzewo, jest też świetną okazją, aby podjąć rozmowy na temat mitu, dotyczącego sztucznych choinek, Większość zielonogórzan już wie, że plastikowa choinka nie jest bardziej ekologiczna niż ta naturalna, z lasu, czy komercyjnej plantacji, a dowodem tego jest choćby corocznie zwiększające się statystyki zebranych przez Zakład Gospodarki Komunalnej naturalnych choinek. To m.in. efekt proekologicznej akcji poświątecznej „EKO CHOINKA” - wspólnej inicjatywy Urzędu Miasta i RDLP.
W nadchodzącym roku, organizatorzy akcji, w partnerstwie z lokalnymi instytucjami, ponownie po świętach będą propagować ideę zrównoważonego rozwoju. Wystawiane przez zielonogórzan choinki, będą zbierane spod pergoli śmietnikowych wg harmonogramu ZGK, a następnie – przez zrecyklingowanie wrócą do natury. Zapewne też wiele osób będzie chciało posadzić zakupione w doniczce drzewo, co w minionym roku było możliwe dzięki osobom chętnym do przygarnięcia ukorzenionych choinek. To czy przyjmie się dane drzewko zależy w dużej mierze od jego systemu korzeniowego (jak mocno został podcięty jeszcze przed przesadzeniem do doniczki) oraz od warunków w jakich było przechowywane w trakcie świąt i kiedy zostanie wysadzone np. do ogrodu.

Moment przygotowania choinki do transportu i jej przewóz wymaga ogromnej precyzji, aby drzewo nie zostało uszkodzone i całe dotarło do Zielonej Góry (fot. E. Fabiańczyk)

Praktykowany w mieście recykling polega głównie na zrębkowaniu drzewek i wykorzystaniu ich jako naturalny nawóz dla drzew i krzewów, które preferują kwaśny odczyn gleby. Każdy, kto posiada ogród również może wykorzystać swoje drzewko, które utraciło świąteczny blask, np. spożytkować gałązki do okrycia swoich roślin, chroniąc je przed przymrozkami, albo przekazując choinkę do recyklingu i odbierając naturalny nawóz. Szczegóły obejmujące planowane działania podczas V edycji EKO CHOINKI będą publikowane na początku 2022 roku.

Gdy choinki stracą swój blask, zawsze mogą powrócić do natury na przykład w formie zrębków, stanowiących naturalny nawóz dla roślin, które preferują kwaśny odczyn gleby (fot. E. Fabiańczyk)

W styczniu będzie też wiadomo co powstanie, z zeszłorocznej choinki miejskiej. Do tej pory leśnicy, w ramach inicjatywy „Dobro z Natury”, z części odziomkowej drzewa przygotowali deski, które zostały przekazane lubuskim artystkom (link) i zamieniły się w wyjątkowe obrazy. Autorki prac przeznaczyły swoje dzieła na aukcje charytatywne. Z pozostałej, wierzchołkowej części drzewa, wykonano krążki, które pomalowane przez leśników trafiły na aukcję charytatywną dla maleńkiej zielonogórzanki, Ani chorującej na SMA. Ekologiczną pamiątkę po miejskiej choince posiada także zielonogórski szpital. W świetlicy pacjentów Klinicznego Oddziału Pediatrii Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze od roku 2019 służą meble dziecięce, wykonane z „super surowca” jakim jest drewno. Zasługuje na to miano, gdyż jest ekologicznym i odnawialnym surowcem. W końcu las pełni trzy funkcje: przyrodniczą, społeczną i gospodarczą.

Znane malarki, otrzymane w ramach inicjatywy „Dobro z Natury” jodłowe deski z wykonane miejskiej choinki, zamieniły w prawdziwe działa sztuki, a następnie przekazały swoje prace na aukcje charytatywne
(fot. E. Fabiańczyk)Prace leśników wykonane na drewnianych krążkach z wierzchołka choinki miejskiej które trafiły na aukcję dedykowaną maleńkiej zielonogórzance chorującej na SMA (fot. Ewelina Fabiańczyk)Ekologiczne meble dziecięce z choinki z lasu, które dzisiaj służą pacjentom zielonogórskiego szpitala
powstały z jodły zdobiącej deptak w 2018 roku (fot. E. Fabiańczyk)

Do organizatorów Eko Choinki dociera wiele sygnałów, że inne miasta w regionie i nie tylko, również planują podobne przedsięwzięcia. Zatem zasadne będzie stwierdzenie, że Mikołajki Miejskie w sercu woj. lubuskiego nie tylko uświetniają okres bożonarodzeniowy, ale również przez ten grudniowy czas jak i po świętach, w piękny sposób ukazują świadomość ekologiczną i rozsądne wybory zielonogórzan, zwieńczone finałem EKO CHOINKI.  W końcu Zielona Góra to ekologiczne miasto, zlokalizowane w najbardziej zalesionym województwie w Polsce. Budujący więc jest fakt, że z Winnego grodu płynie przykład wykorzystania naturalnych drzewek, w taki sposób, aby mogły wrócić do natury.

Durchschnitt (0 Stimmen)